Reklama

Gaz

FT: Rosja samodzielnie dokończy Nord Stream 2

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Rosja dokończy układanie Nord Stream 2 własnymi siłami, bez pomocy spółek zagranicznych - informuje Financial Times.

„Projekt Nord Stream 2, który jest wykonany w 94%, będzie dokończony przez stronę rosyjską” - powiedziała cytowana przez FT Elena Burmistrova, zastępczyni przewodniczącego Komitetu Zarządzającego Gazpromu.

Słowa te miały paść podczas konferencji gazowej w Wiedniu.

Budowa gazociągu Nord Stream 2 została zahamowana przez amerykańskie sankcje, które odstraszyły szwajcarską firmę Allseas układającą rury tego połączenia. Wcześniej projekt załapał istotne opóźnienie w związku z postawą Danii, która zwlekała z wydaniem decyzji dotyczącej kładzenia rur na swych wodach terytorialnych i w wyłącznej strefie ekonomicznej.

Według prezydenta Rosji Władimira Putina, połączenie będzie gotowe najpóźniej w pierwszym kwartale 2021 roku. Pierwotny plan zakładał, że Nord Stream 2 zostanie oddany do użytku przed końcem roku 2019, co miało niebagatelne znaczenie dla rosyjsko-ukraińskich negocjacji w sprawie nowej gazowej umowy tranzytowej.

Nord Stream 2 to projekt realizowany przez Gazprom i pięć spółek z Europy Zachodniej. Ma on połączyć Rosję i Niemcy gazociągiem biegnącym po dnie Bałtyku. Jego roczne zdolności przesyłowe mają sięgnąć 55 mld metrów sześciennych.

Reklama

Komentarze

    Reklama