Reklama

Gaz

Europejscy partnerzy Nord Stream 2 odwołali się od decyzji UOKiK

Fot. nord-stream.com
Fot. nord-stream.com

Brytyjsko-holenderski Shell, austriacki OMV i niemiecki Uniper odwołali się od decyzji UOKiK w sprawie gazociągu Nord Stream 2 – poinformowały biura prasowe spółek.

"Rozpatrzyliśmy decyzję UOKiK, zdecydowanie się z nią nie zgadzamy i 5 listopada złożyliśmy odwołanie w ramach wszystkich procedur prawnych" - podał serwis prasowy Shell.

"OMV złożyło odwołanie od decyzji, twierdząc, że nie ma ona podstaw prawnych" - podała austriacka firma. Serwis prasowy Uniper również odpowiedział twierdząco na pytanie o wniesienie odwołania.

Reklama

Reklama

UOKiK poinformował na początku października, że ​​w sprawie Nord Stream 2 nałożył na Gazprom ok. 7,6 mld dol. kary, a na europejskich partnerów projektu w sumie 61 mln dol. UOKiK dodał również, że partnerzy projektu są zobowiązani do wypowiedzenia umów o finansowanie budowy gazociągu w terminie 30 dni.

Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m sześc. Gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Realizuje go spółka Nord Stream 2 AG, której jedynym udziałowcem jest Gazprom. Partnerzy europejscy - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper i Wintershall - finansują projekt łącznie po 50%, czyli do 950 mln euro każdy. Gazprom poinformował 4 listopada, że ​​odwołał się od decyzji polskiego organu antymonopolowego.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na projekt w grudniu 2019 r., Żądając od firm zaangażowanych w instalację natychmiastowego wstrzymania budowy. Szwajcarski Allseas niemal natychmiast ogłosił zawieszenie gazociągu. W październiku Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje na firmy, które świadczą usługi, sprzęt lub fundusze na modernizację lub wyposażenie statków biorących udział w projekcie.

Komentarze