Gaz

Estonia chce mieć własny terminal LNG

Terminal LNG w Kłajpedzie. Fot. Energetyka24.com

Estoński rząd poinformował o planach związanych z postawieniem w porcie Paldiski „tymczasowego” terminalu LNG - to odpowiedź na destabilizację wywołaną przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

„Tak, trwają prace nad zbadaniem możliwości szybkiego utworzenia terminalu w Paldiskach (…) który mógłby przyjmować statki z LNG. Jako terminal tymczasowy można wykorzystać statek służący regazyfikacji, który w przeciwieństwie do terminalu lądowego może przemieszczać się między portami” - powiedział Taavi Aas, estoński minister gospodarki i infrastruktury.

Czytaj też

Zdaniem ministra potrzebne są pilne działania w tej materii. „Jeżeli państwo powinno wesprzeć >powstanie< terminalu, to decyzja musi być podjęta natychmiast. Oczywiście powstawać będzie we współpracy z sektorem prywatnym. Pytanie - czy państwo będzie gwarantem finansowania, czy wniesie bezpośredni wkład” - zastanawiał się Aas. Dodał jednak, że „(…) w obecnej sytuacji Estonia musi mieć własny terminal”.

Na zakończenie tego wątku minister wspomniał, że obecnie do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania Estonii na gaz ziemny wystarczyłoby zakupienie pięciu tankowców z LNG.

Komentarze