Reklama

Gaz

Energinet: „Baltic Pipe opłaca się Duńczykom”

Fot.: gazprom.ru
Fot.: gazprom.ru

Przedstawiciel duńskiego regulatora Energinet Torben Brabo w wywiadzie dla gazety Altinget stwierdził, że projekt Baltic Pipe leży w interesie nie tylko Polaków, ale i Duńczyków.

„Energinet – jako podmiot państwowy – buduje tylko taką infrastrukturę, która odpowiada duńskim interesom socjalno-gospodarczym. To, że jednocześnie wzmacniamy bezpieczeństwo Polski i innych krajów Europy Wschodniej świadczy o tym, że jest to sytuacja win-win” – stwierdził w wywiadzie dla duńskiej gazety Torben Brabo, dyrektor zarządzający ds. gazu w Energinet i członek komitetu sterującego Baltic Pipe ze strony duńskiej.

„Wyzwanie polega na tym, że konsumpcja gazu w Danii ogólnie rzecz biorąc spada. Im mniejsza liczba konsumentów, tym mniej osób musi ponosić koszty utrzymania infrastruktury. W rezultacie koszty jakie muszą ponieść poszczególni konsumenci rosną. Jednak wraz z pojawieniem się w duńskim systemie gazu płynącego przez Baltic Pipe, pojawia się więcej konsumentów – w tym z Polski - którzy dzielą koszty utrzymania systemu. To daje olbrzymie korzyści dla Danii” – wyjaśnia duński interes w powstaniu Baltic Pipe Brabo.

Gazociąg Baltic Pipe ma na celu połączenie norweskich złóż gazu z polskim systemem krajowym. Dzięki niemu Polska i kraje regionu uzyskają łatwy dostęp do alternatywnego wobec rosyjskiego źródła gazu. Planuje się, że Baltic Pipe ma powstać jeszcze przed zakończeniem obecnie obowiązującego Polskę kontraktu na zakupy gazu z Rosji, co pozwoliłoby na renegocjację kontraktu na korzystnych warunkach.

Reklama

Komentarze

    Reklama