Reklama

Gaz

Dania otrzymała harmonogram dalszej budowy Nord Stream 2

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Budowa gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich zostanie wznowiona w tym tygodniu, zgodnie z harmonogramem otrzymanym przez duńskiego regulatora Ture Falbe-Hansen, szef działu prasowego Duńskiej Agencji Energii - poinformował RIA Novosti.

"Duńska Agencja Energii otrzymała w zeszłym tygodniu od Nord Stream 2 AG harmonogram dalszych prac przy budowie Nord Stream 2. Układanie rurociągu zostanie wznowione na wodach duńskich 15 stycznia 2021 r." - powiedział.

Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m3 gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone a także państwa Europy Środkowo-Wschodniej. USA nałożyły sankcje na gazociąg w grudniu 2019 r., w wyniku których szwajcarskie Allseas zostały zmuszone do zaprzestania układania.

Kontynuacja budowy nastąpiła dopiero rok później - w grudniu 2020 roku operator projektu Nord Stream 2 AG ułożył odcinek o długości zaledwie 2,6 km na wodach niemieckich za pomocą barki Fortuna. Z tego miejsca ten sam statek ma na na wodach Danii 15 stycznia kontynuować budowę. 

Jednak 1 stycznia Senat USA przegłosował budżet obronny na rok 2020, który przewiduje między innymi rozszerzenie sankcji na Nord Stream 2. Niedługo potem norweska firma DNV GL ogłosiła, że ​​zaprzestanie wszelkich działań związanych z inspekcją gazociągu i nie będzie w stanie jej poświadczyć.

Reklama

Reklama

Mimo to rosyjskie władze wyrażają przekonanie o ukończeniu gazociągu, zwracając uwagę na poparcie władz RFN i europejskich partnerów Gazpromu w projekcie. Są to: niemiecki Uniper i Wintershall, austriacki OMV, francuski Engie i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

Reklama

Komentarze

    Reklama