Reklama

Gaz

Dania: Ogłoszono datę rozpoczęcia prac związanych z układaniem Nord Stream 2

Fot. www.nord-stream.com / ilustracyjne
Fot. www.nord-stream.com / ilustracyjne

Duńczycy poinformowali, że w pierwszej połowie stycznia powinny rozpocząć się prace związane z układaniem rurociągu Nord Stream 2 na ich wodach terytorialnych.

Duńska Agencja Morska wydała zawiadomienie, z którego wynika, że 15 stycznia rozpocznie się układanie Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Królestwa.

Prace mają być wykonywane przez statek Fortuna, który będzie wspomagany m.in. przez jednostki Baltic Explorer oraz Murman.

W końcówce października 2019 Duńska Agencja Energii wydała zgodę na budowę NS 2. "Duńska Agencja Energetyczna oceniła, że trasa południowo-wschodnia na szelfie kontynentalnym jest preferowana w stosunku do trasy północno-zachodniej. Wynika to głównie z oceny oddziaływania na żeglugę i obszary Natura 2000" - mogliśmy wówczas przeczytać w komunikacie DEA.

Zachodnimi partnerami Gazpromu w projekcie, którego koszt szacuje się na 9,5 mld euro, są niemieckie spółki Uniper, Wintershall Dea, brytyjsko-holenderski Shell, austriacki OMV i francuski koncern energetyczny Engie.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że we wrześniu br. duńska premier zaapelowała o rozpoczęcie „nowej dyskusji” na temat rurociągu Nord Stream 2. Było to jej zdaniem konieczne w obliczu otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

„Cały czas byłam przeciwna Nord Stream 2. Uważam, że nie powinniśmy uzależniać się od rosyjskiego gazu. Byłoby miło, gdybyśmy mogli rozpocząć nową dyskusję na ten temat” - mówiła Mette Frederiksen w rozmowie z duńskimi mediami.

Reklama

Komentarze

    Reklama