Reklama

Gaz

Chiny o sankcjach na Nord Stream 2: USA łamią prawo międzynarodowe

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że uważa sankcje skierowane przeciwko projektowi Nord Stream 2 za nieuzasadnione - wynika z oświadczenia.

„Stany Zjednoczone, w odniesieniu do projektu Nord Stream 2, nakładając nieuzasadnione sankcje na współpracę między dwoma suwerennymi państwami (…) naruszyły zarówno prawo międzynarodowe, jak i podstawowe normy stosunków międzypaństwowych” - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ podczas briefingu prasowego.

Reklama
Reklama

Zdaniem dyplomaty, USA w ten sposób po raz kolejny pokazały swoje „myślenie o hegemonii”. Według niego takie działania nigdy nie będą cieszyć się uznaniem i na pewno spotkają się ze zdecydowanym sprzeciwem społeczności międzynarodowej.

Przypomnijmy, że w końcówce ubiegłego tygodnia Waszyngton nieoczekiwanie nałożył nowe sankcje na kontrowersyjny projekt Nord Stream 2. Objęto nimi m.in. firmę zajmującą się ubezpieczeniami, statki wspomagające budowę oraz kolejne osoby zaangażowane w przedsięwzięcie. Wśród ekspertów nie brak głosów, że jest to tylko „nagroda pocieszenia” dla Europy Środkowej i Wschodniej - bez realnego, długofalowego wpływu na losy inwestycji.

Reklama

Komentarze

    Reklama