Reklama

Gaz

Chiny krytykują amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się jednostronnym sankcjom USA wobec projektu Nord Stream 2 - poinformowało tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych.

„Jesteśmy przeciwni upolitycznianiu projektów komercyjnych, przeciwko jednostronnym sankcjom (…) Takie działania Stanów Zjednoczonych to czysty hegemoznim, który narusza fundamentalne normy prawa międzynarodowego” - oświadczono w czasie briefingu prasowego.

Reklama
Reklama

Warto odnotować, że jest to już kolejna sytuacja, w której Chińczycy wykorzystują Nord Stream 2 w swojej rozgrywce przeciwko Stanom Zjednoczonym - zupełnie ignorując przy tym stanowisko Europy Środkowej oraz zagrożenia związane z realizacją tej kontrowersyjnej inwestycji.

„Stany Zjednoczone, w odniesieniu do projektu Nord Stream 2, nakładając nieuzasadnione sankcje na współpracę między dwoma suwerennymi państwami (…) naruszyły zarówno prawo międzynarodowe, jak i podstawowe normy stosunków międzypaństwowych” - oświadczył w sierpniu rzecznik chińskiego MSZ.

Dodał również, że takie działania powinny spotykać się z reakcją społeczności międzynarodowej. Niestety nie wiemy, czy podobne zdanie ma w sprawie kryzysów gazowych, wywoływanych lub potęgowanych co jakiś czas przez Rosjan.

Komentarze (4)

 1. Sóweren

  Orban gra z Chinami, jaka Euro-Środ.?

 2. Austriak dr inz

  Jaka Europa Srodkowa? To jest tylko Polska, Ukraina, Litwa, Lotwa i Estonia. Troche malo jak na Europe. Nie mowiac o reszcie swiata. Przeciez wszyscy wiedza ze te kraje sa koloniami USA i Izraela.

 3. Z dala od Polski

  Naprawdę tak trudno podpisać się pod tym? Nie ma się czego wstydzić XD.

 4. śmiało!

  Autor.