Reklama

Gaz

Bundestag: Przewodniczący komisji ds. gospodarki domaga się sankcji na amerykański gaz

Fot. www.mdb-klaus-ernst.de
Fot. www.mdb-klaus-ernst.de

Gazociąg Nord Stream 2 jest ważny dla Europy, zaś nałożone nań amerykańskie sankcje wymagają działań odwetowych - uważa Klaus Ernst, szef komisji ds. gospodarki i energetyki w Bundestagu.

Ernst stwierdził, iż Nord Stream 2 jest ważny m.in. dlatego, że pozwoli na dostarczanie do Europy dodatkowych wolumenów gazu. Jego zdaniem sankcje nałożone na firmy zaangażowane w realizację projektu są nie do przyjęcia i wymagają silnej reakcji ze strony Europy. Mogłaby ona polegać na nałożeniu kontr-sankcji na amerykański gaz wydobywany za pomocą szczelinowania hydraulicznego.

Znany z prorosyjskich poglądów deputowany oświadczył również, że należy rozwijać relacje gospodarcze z Rosją, ponieważ po pięciu latach od „wydarzeń na Ukrainie i Krymie” zasadność zachodnich sankcji „budzi poważne wątpliwości”.

W opinii Ernsta Niemcy potrzebują rosyjskiego gazu, ponieważ stopniowo rezygnują z energetyki jądrowej oraz węgla. Surowiec dostarczany np. z USA nie może być tutaj jego zdaniem brany pod uwagę jako alternatywa, ponieważ „jest bardzo drogi i mniej przyjazny dla środowiska” ze względu na wykorzystywanie wspomnianego już szczelinowania.

Komentarze