Reklama

Gaz

Brytyjskie media: Putin chce postawić Europę pod gazową ścianą

Fot. www.gazprom.com
Fot. www.gazprom.com

Wielka Brytania oskarżyła prezydenta Putina o „dławienie” dostaw gazu do Europy w celu podniesienia cen energii i uzyskania zgody na uruchomienie Nord Stream 2 - podaje „The Times”.

W publikacji czytamy, że brytyjski rząd uważa, iż Rosja celowo ogranicza wysyłkę gazu do UE i w ten sposób potęguje energetyczny kryzys na rynku. Celem ma być tutaj postawienie Europy pod ścianą i zmuszenie do łagodniejszego potraktowania rurociągu Nord Stream 2.

Reklama
Reklama

Premier Boris Johnson ma być przekonany że uruchomienie Nord Stream 2 będzie niosło ze sobą poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa Starego Kontynentu. „Chociaż Nord Stream 2 nie będzie miał bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii, ale może mieć poważne konsekwencje dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej” - czytamy w publikacji.

W podobnym tonie wypowiada się Chris Plaisance, felietonista „Daily Mail”, który uważa, że Joe Biden wręczył Władimirowi Putinowi „kartę przetargową” w zakresie dostaw gazu do Europy. Pozwalając Rosji na ukończenie projektu, umożliwił równocześnie wpływ na notowania surowca.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Buczacza

  Zdumiewające, że ktoś czy może bardziej coś. Co jeszcze nie tak dawno publicznie twierdziło, że tak naprawdę to nic nie mamy. A eksport to palety... Dzisiaj jak gdyby nigdy nic zadaje pytania? Podziwiam intelekt giermków putina...

 2. Buczacza

  Trudno się nie zgodzić z tą tezą. Jeśli kilka zakutych łbów tu czy tam to zrozumie to będzie wartość dodana. Ciekawe co na to państwa,które są podpięte tylko do gazpromiku.... Osobiście podziwiam polityków w takich państwach. Będą żałować przy pierwszej okazji. Przerabialiśmy to przez dziesięciolecia. Cieszmy się, że BP wkrótce. Boleję nad tym, że tak późno. Jak się mówi lepiej późno niż wcale.

  1. qwert

   Popraw mnie jeśli się mylę, ale GB zaopatruje się w gaz głównie z Norwegii jak wkrótce Polska z BP , więc dlaczego ten gaz też jest drogi ? i dlaczego nie sprowadzają więcej " taniego " gazu z USA?

 3. Niuniu

  Kierowców ciężarówek też Putin porwał z Wielkiej Brytanii? Poproszę przykład komu w tym roku Rosja ograniczyła dostawy gazu w Europie. Jak na razie to Europa dostaje mniej gazu z Maroka i Norwegii. I wcale z Holandii która jeszcze dwa lata temu dostarczała na europejski gazowy rynek kilkanaście mld m3 gazu rocznie. O d dawna zwracam na tym forum uwagę, że energia z paliw kopalnych to produkt deficytowy. Na całym swiecie. Może jednak Niemcy czy Austryjacy mają rację od lat starając się zapewnić sobie przewidywalne dostawy gazu rurociągami z Kremla? Jak udowadnia ostatni rok gazowce z lng płyną tam gdzie ceny na gaz są wyższe (opłaca się nawet płacić kary za zerwane kontrakty długoterminowe). Gaz rurą zaś płynie tylko tam gdzie ta rura prowadzi. Proste ale jakoś trudne do zaakceptowania przez "polityków". Może teraz to szybciej będą pojmować. Szkoda tylko, że za tą wyjątkowo drogą edukacje płacą odbiorcy gazu w całej UE w tym w Polsce. Nawet Ci którzy wierzą w słowa Pana Sasina, że gaz nie drożeje. Mimo to zapłacą więcej.

Reklama