Reklama

Gaz

Bloomberg: Niemcy nie "zamkną" Nord Stream 2, nawet jeśli Rosja będzie agresywna

Fot. Annika Haas (EU2017EE) / EU2017EE Estonian Presidency / Flickr
Fot. Annika Haas (EU2017EE) / EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Niemiecki rząd nie zamierza wstrzymywać funkcjonowania Nord Stream 2 nawet wówczas, gdy Rosja zdecyduje się na „polityczne” wykorzystywanie Nord Stream 2 i agresywne poczynania względem innych krajów - informuje Bloomberg, powołując się na urzędników federalnych.

Źródła twierdzą, że w podbramkowej sytuacji, kiedy Rosja po raz kolejny postanowi wykorzystać energię jako „broń geopolityczną”, Niemcy nie zdecydują się na „przykręcenie kurka” z gazem - choć byłaby to kara najdotkliwsza. W zamian za to, władze w Berlinie zamierzają koncentrować się na działaniach na szczeblu europejskim.

Reklama
Reklama

Podczas toczonych w ostatnich tygodniach rozmów prezydent Joe Biden miał starać się przekonać kanclerz Angelę Merkel do podjęcia „poważniejszych zobowiązań” na wypadek, gdyby Moskwa próbowała wykorzystywać rurociąg do wywierania wpływu na Kijów. I choć kanclerz obiecała działania na „poziomie krajowym”, to źródła z którymi rozmawiał Bloomberg twierdzą, że wśród potencjalnych rozwiązań nie bierze się na poważnie pod uwagę wstrzymania przesyłu Nord Stream 2. Zdaniem analityków agencji jest to porażka Białego Domu i zwycięstwo Kremla.

Rzecznik Angeli Merkel powiedział w komentarzu, że Niemcy na pewno zareagują, jeśli pojawi się konieczność, ale odmówił sprecyzowania w jaki sposób.

W tym kontekście warto przypomnieć słowa samej kanclerz z lipca br: „Mamy zestaw narzędzi” – odpowiedziała wymijająco na pytanie dziennikarza, czy bierze pod uwagę „zamknięcie” gazociągu – „ale najprawdopodobniej będziemy działać na szczeblu europejskim, a nie krajowym” - dodała.

Reklama

Komentarze

    Reklama