Reklama

Analizy i komentarze

Szef MAE: zimą UE i jej wartości przejdą poważny test

Autor. Komisja Europejska

„Wierzę, że ta zima będzie poważnym testem dla UE i jej wartości. Jeśli UE go nie przejdzie, to będzie to miało implikacje wychodzące poza sektor energetyczny” – mówił na debacie w Warszawie Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii.

Reklama

We wtorek 19 lipca w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska debata pt. „Wpływ wojny w Ukrainie na sektor energetyczny". Wziął w niej udział m. in. Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii.

Reklama

„Jesteśmy w trakcie pierwszego prawdziwie ogólnoświatowego kryzysu energetycznego, zarówno, jeśli chodzi o jego głębokość, jak i o jego kompleksowość. W latach 70. Podobne kryzysy dotyczyły tylko jednego surowca, ropy, obecny dotyczy wszystkich" – mówił Birol.

Czytaj też

„Wierzę, że ta zima będzie testem dla UE i jej wartości. Jeśli UE go nie przejdzie, to będzie to miało implikacje wychodzące poza sektor energetyczny. Jseli go zda, to jestem pewien, że znaczenie Rosji dla Europy w kwestii energetycznej będzie znacząco zmniejszone, a rola Rosji zostanie sprowadzona do przeciętnego producenta energii, naznaczonego piętnem niepewnego dostawcy" – dodał szef MAE.

Reklama

Fatih Birol wskazał też działania, które powinny zostać podjęte celem przygotowania UE na nadchodzącą zimę. „Musimy zrobić trzy rzeczy: po pierwsze, zastąpić gaz rosyjski tak bardzo, jak tylko to możliwe, paliwem z innych krajów – Norwegii, Azerbejdżanu, Afryki, USA. Po drugie, musimy znaleźć sposób na zastąpienie gazu innymi źródłami energii. Trzeba wdrażać OZE przedłużać pracę atomu. Po trzecie, należy zmniejszyć użycie gazu – w Europie zmniejszenie temperatury w termostatach o 2 st. Celsjusza to oszczędność 20 mld metrów sześciennych" – powiedział.

Reklama

Komentarze

    Reklama