Reklama

Portal o energetyce

Europa pomoże w modernizacji irańskiego sektora gazowego?

  • fot. mil.ru

Irańskie władze, za pośrednictwem Azizullaha Ramazaniego, dyrektora ds. stosunków międzynarodowych National Iranian Gas Company, poinformowały że odbudowa krajowego przemysłu gazowego będzie wymagała inwestycji rzędu 100 miliardów dolarów. Irańczycy zaprosili europejskie przedsiębiorstwa energetyczne do rozmów w tej sprawie.

"Iran musi zainwestować w branżę gazową około 100 miliardów dolarów. W najbliższych 20–30 latach gaz ziemny będzie jednym z najważniejszych źródeł energii. Nie tylko zajmie miejsce węgla, ale stanie się drugim najczęściej wykorzystywanym paliwem na świecie, zaraz po ropie naftowej.” – powiedział Azizullah Ramazani.

W dalszej części wypowiedzi odniósł się do kwestii inwestycji zagranicznych, nadmieniając, że podczas międzynarodowej konferencji w Paryżu wiceminister ropy Iranu odbył szereg spotkań w tej sprawie: "Witamy firmy inwestycyjne, szczególnie zajmujące się nowymi technologiami. Cieszymy się i dziękujemy. W ciągu ostatnich 18 miesięcy nie mieliśmy wielu okazji do prowadzenia negocjacji z zagranicznymi podmiotami”.

Przypomnijmy, że według szacunków Iran może posiadać największe złoża gazu na świecie. Ich potencjał był dotychczas w dużym stopniu niewykorzystany z powodu sankcji ekonomicznych, nałożonych w związku z tamtejszym programem nuklearnym.

(JK)

Komentarze