Reklama

Elektroenergetyka

Energa pierwszą grupą elektroenergetyczną w Polsce z certyfikatem EMAS

  • fot. EDPS2011 / Wikimedia Commons
    fot. EDPS2011 / Wikimedia Commons

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda, wspólnie z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska Krzysztofem Lissowskim,  wręczyli dziś Grupie Energa certyfikat potwierdzający rejestrację w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). 

Na spotkaniu w Ministerstwie Środowiska Grupę reprezentował prezes Zarządu Dariusz Kaśków. Jest to największa jak dotychczas rejestracja w EMAS w Polsce, obejmująca 10 spółek zatrudniających łącznie 5 tys. pracowników. Energa jest pierwszą grupą energetyczną w Polsce, która w całości przystąpiła do prestiżowej certyfikacji EMAS.

- Rejestracja w EMAS jest wyróżnieniem prestiżowym, którym w Polsce może poszczycić się jedynie 70 organizacji. Wysiłek związany z wdrażaniem systemu ekozarządzania w firmie należy traktować jako inwestycję w jej rozwój oraz relacje z partnerami biznesowymi. EMAS to obecnie najbardziej wiarygodny ze standardów zarządzania środowiskowego – mówi Mariusz Gajda, wiceminister środowiska. 

- Spotykamy się dzisiaj z okazji wyjątkowego wydarzenia, jakim zawsze jest wręczenie certyfikatu EMAS. Kolejna organizacja podjęła wyzwanie wdrożenia wymagań systemu oraz poddała się zewnętrznej ocenie prowadzonej przez akredytowanego weryfikatora środowiskowego. Dzisiaj możemy pogratulować Grupie Energa spełnienia najwyższych, wyśrubowanych wymagań ochrony środowiska i przywitać w elitarnym gronie organizacji zarejestrowanych w EMAS – dodał Krzysztof Lissowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Grupa Energa jest jednym z liderów polskiego sektora energetycznego, od lat udowadniającym swoją wiodącą pozycję w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego zarządzania zasobami i energią. Jako pierwsza organizacja typu holdingowego w Polsce wdrożyła EMAS na tak dużą skalę, w sposób zarządzany kaskadowo - od centrali (Energa SA) poprzez segmenty (wytwarzanie, dystrybucja i obrót), aż do poziomu poszczególnych podmiotów gospodarczych (spółek, oddziałów). Było to wyzwanie tym większe, że system zarządzania środowiskowego EMAS objął swoim zakresem 159 obiektów na terenie 8 województw.

- EMAS to jedyny instrument, potwierdzający ciągłe doskonalenie efektywności ekologicznej w organizacji. Dbałość o środowisko naturalne, poszanowanie jego potrzeb oraz działanie z pełną odpowiedzialnością za podejmowane decyzje to fundamenty funkcjonowania Grupy Energa. Racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych, tak aby mogły z nich korzystać nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia Polaków, stanowi wyzwanie, któremu staramy się sprostać każdego dnia - podkreśla Dariusz Kaśków, prezes Zarządu Energa SA.

Grupa Energa przykłada szczególną wagę do transparentności prowadzonych działań środowiskowych. Najlepszym tego przykładem jest opublikowana deklaracja środowiskowa EMAS, zwierająca szczegółowe informacje środowiskowe Grupy, które oceniane były przez niezależnego, akredytowanego weryfikatora środowiskowego EMAS. Dodatkowo, wydawany co roku od pięciu lat Raport CSR (Corporate Social Responsibility) integruje informacje ekonomiczne, społeczne i środowiskowe związane z działalnością spółki. Zaangażowanie Grupy Energa w obszarze społecznej odpowiedzialności zostało docenione przez liczne media i organizacje branżowe, m.in. w maju 2016 roku, Grupa Energa ponownie została wyróżniona Złotym Listkiem Tygodnika Polityka. Ponadto, jako jedna z nielicznych polskich firm Grupa Energa raportuje do Carbon Disclosure Project – brytyjskiej organizacji non-profit, której celem jest porównanie działań firm na rzecz zrównoważonego rozwoju i ich wyników w zakresie emisji gazów cieplarnianych z innymi spółkami reprezentującymi sektor na całym świecie.

Zobacz także: Energa zamierza rozbudować Elektrownię Ostrołęka

Reklama

Komentarze

    Reklama