Reklama

Wiadomości

Od piątku unijne cła na chińskie samochody elektryczne

Xi Jinping i Ursula von der Leyen
Xi Jinping i Ursula von der Leyen
Autor. European Union, 2023

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, UE może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Decyzja o wprowadzeniu tymczasowych ceł została opublikowana w czwartek w Dzienniku Urzędowym UE.

Chiny są największym producentem pojazdów elektrycznych na świecie. Globalny eksport tych aut z Państwa Środka wzrósł o 70 proc. w 2023 roku, osiągając wartość 34,1 mld dolarów. Unia Europejska jest największym odbiorcą pojazdów elektrycznych z ChRL. Przypada na nią prawie 40 proc. chińskiego eksportu.

W 2023 roku państwa UE zakupiły chińskie samochody o wartości 3,5 mld euro, a to o prawie 40 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wzbudziło to obawy Brukseli i niektórych unijnych stolic, ponieważ ceny chińskich aut elektrycznych są zazwyczaj o 20 proc. niższe od modeli wyprodukowanych w UE.

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie chińskich subsydiów dla producentów samochodów elektrycznych w październiku ubiegłego roku.

Ewentualna decyzja o nałożeniu stałych cel będzie wymagała zgody państw członkowskich UE.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama