Reklama

Elektromobilność

Biden zastąpi 650-tysięczną rządową flotę samochodami elektrycznymi

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Prezydent USA Joe Biden obiecał zastąpić prawie 650-tysięczną federalną flotę samochodami samochodami elektrycznymi w ramach swojego programu klimatycznego.

"Rząd federalny jest również właścicielem ogromnej floty pojazdów, które zamierzamy zastąpić czystymi pojazdami elektrycznymi wyprodukowanymi tutaj w Ameryce przez amerykańskich pracowników" - powiedział w poniedziałek prezydent, cytowany przez Reutera.

"Obecna oferta jest dość niewielka, ale branża wkrótce wyzwoli lawinę nowych produktów, a wiele z nich zostało wytworzonych w Stanach Zjednoczonych" - powiedziała CNBC Kristin Dziczek, wiceprezes ds. przemysłu, pracy i ekonomii w Centrum Badań Motoryzacyjnych. "Prawie każda fabryka w USA będzie miała produkt hybrydowy lub elektryczny" - dodała.

Kristen Korosec z TechCrunch zauważyła, że zobowiązanie jest częścią szerszego wysiłku nowej administracji, mającego na celu stworzenie miliona nowych miejsc pracy w przemyśle produkcji samochodów i łańcuchu dostaw.

Wszyscy producenci samochodów w USA mają ambitne programy związane z pojazdami elektrycznymi, nie wspominając o wielu start-upach w branży e-mobility, które uwzględniają troskę o klimat.

Na przykład General Motors planuje wyprodukować 30 modeli elektrycznych do 2025 r. Łączna wartość inwestycji, w tym wydatki na modele autonomiczne, wyniesie 27 miliardów dolarów. Ford przeznacza także miliardy - a dokładnie 11,5 mld dolarów do 2022 roku - na pojazdy elektryczne, stawiając na bezemisyjne wersje swoich najbardziej znanych i popularnych modeli, takich jak Transit i F-150.

CNBC zauważyło, że prezydent nie przedstawił harmonogramu przejścia z pojazdów benzynowych na pojazdy elektryczne i czy plan obejmuje hybrydy typu plug-in. Raport zaznacza, że może to chwilę potrwać, ponieważ pojazdy elektryczne są droższe niż samochody z tradycyjnym napędem.

Reuters podał, że od 2019 r. flota federalna USA zużyła 375 milionów galonów paliwa, zgodnie z danymi General Services Administration. Flota z 645 000 samochodów kosztowała w tamtym roku amerykański rząd 4,4 miliarda dolarów.

Reklama

Reklama

Komentarze