• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Zero waste trendem również w energetyce?

Fot. Alan Levine / Flickr
Fot. Alan Levine / Flickr

„Zero waste” od miesięcy staje się coraz bardziej popularny, nazywany jest już najgorętszym trendem tego roku. Z powodzeniem zyskuje coraz szersze grono zwolenników, a społeczeństwo zwraca coraz większą uwagę na świadomą gospodarkę odpadami. Z prądem idzie również przemysł energetyczny. Fortum wykorzystuje odpady i powstające z nich paliwo do zasilania elektrociepłowni.

Szacuje się, że w Unii Europejskiej rocznie produkuje się ponad 200 mld ton odpadów, z czego większość trafia na składowiska, negatywnie wpływając na otoczenie. Aby temu zapobiec i zapewnić przyszłym pokoleniom czyste środowisko, powinniśmy ograniczyć produkcję śmieci. Według danych Komisji Europejskiej, potrzeba aż półtora roku, aby zregenerować zasoby, które wykorzystujemy w ciągu roku. Oznacza to, że jeżeli nie zmniejszymy zużycia surowców, natura nie będzie w stanie ich ponownie wytworzyć. Dlatego tak ważna jest świadoma gospodarka – gospodarka obiegu zamkniętego, która w znacznym stopniu ogranicza zużycie nowych surowców.

Ustanowione przez Komisję Europejską cele zakładają znaczne zmniejszenie do 2035 roku ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Jednocześnie KE chce by ilość odpadów wykorzystywanych do produkcji energii wzrosła do ok. 170 mln ton rocznie. 

Otwarta w ubiegłym roku elektrociepłownia Fortum w Zabrzu wpisuje się w te założenia. Dzięki zastosowaniu technologii odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania i do tej pory zalegały na składowiskach, po przetworzeniu służą do wytwarzania prądu i ciepła.

- Myśląc o przyszłych pokoleniach musimy myśleć o ponownym wykorzystaniu tego, co produkujemy. A z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów. Dzięki takim rozwiązaniom jak te, zastosowane w EC Zabrze mamy szansę to zmienić, poprawić kondycję naszego środowiska i uczynić je czystym – podsumowuje Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum. (Fortum)

Komentarze