Reklama

Wiadomości

Właściciel Westinghouse’a chce kupić australijskiego giganta energetycznego

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Brookfield Asset Management stanął na czele konsorcjum, które chce przejąć australijską firmę energetyczną Origin Energy za około 11,8 mld dolarów. Kanadyjski fundusz inwestycyjny jest obecnie właścicielem Westinghouse’a, spółki, która ma budować pierwszą polską elektrownię jądrową.

Reklama

Reuters podał, że zarząd Origin Energy poparł przejęcie prowadzone przez Brookfield. Bloomberg z kolei informuje, że transakcja, jeśli zostanie zrealizowana, będzie trzecim co do wielkości przejęciem w Azji i Pacyfiku. W przypadku Australii byłoby to największe od początku roku - przypomina Reuters.

Reklama

Dla Brookfield to drugie podejście do przejęcia producenta i dystrybutora energii, który ma około 4,2 mln klientów . Na początku tego roku fundusz zwrócił się do firmy z ofertą przejęcia, ale została ona odrzucona. Teraz, po zaoferowaniu ceny wyższej aż o 55 proc. od ceny akcji Origin, zarząd spółki zgodził się na transakcję.

Według Brookfield, Origin Energy wydaje się być dobrze przygotowany do czerpania korzyści z procesu transformacji energetycznej. Aby przyspieszyć proces oraz zwrot z inwestycji, nabywcy wpompują w spółkę kolejne 12,8 mld dolarów do 2030 roku.

Reklama

Czytaj też

"Transformacja energetyczna w Australii jest okazją inwestycyjną raz na pokolenie, ale ta inwestycja musi zostać istotnie przyspieszona, aby spełnić ustawowe cele klimatyczne Australii" - powiedział dyrektor generalny Brookfield na region Azji i Pacyfiku, Steward Upson.

Konsorcjum, w skład którego wchodzi również należąca do EIG firma MidOcean Energy, po przejęciu podzieli koncern. Origin ma 27,5 proc. udziałów w projekcie Australia Pacific LNG, którym zarządzać będzie MidOcean Energy, natomiast Brookfield koncentruje się na działalności związanej z energetyką.

Transakcja nie została jeszcze „klepnięta". „Rząd może wykorzystać swoją przewagę w zakresie zatwierdzania transakcji do uzyskania ustępstw w zakresie krajowych cen gazu" - powiedział analityk rynku energetycznego Credit Suisse Saul Kavonic w wywiadzie dla Australian Financial Review.

Brookfield Asset Management Inc. jest międzynarodowym funduszem inwestycyjnym z siedzibą w Kanadzie, jest jedną z największych na świecie firm w  obszarze inwestycji alternatywnych. Zarządzającą aktywami o wartości ponad 725 miliardów dolarów (stan na 2022 r.). Dla porównania – największy na świecie fundusz BlackRock zarządza aktywami o wartości 8,5 bilionów dolarów .

W 2018 roku Brookfield zakupił od Toshiby Westinghouse Electric Company za ok. 4,6 mld dolarów. To właśnie tę spółkę polski rząd wybrał jako wykonawcę pierwszej elektrowni w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. W październiku 2022 r. Brookfield odsprzedał za ok. 3,871 mld dolarów 49 proc. udziałów WEC spółce Cameco (również z Kanady), której głównym obszarem działalności jest wydobycie uranu – jest pod tym kątem globalnym liderem. Pozostałe 51 proc. trafiło do spółki-córki funduszu, Brookfield Renewable Partners.

Reklama

Komentarze

    Reklama