Reklama

Wiadomości

Ruszyła instalacja turbozespołu elektrowni w Grudziądzu. „To serce inwestycji”

Autor. Energa

Na budowie elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, należącej do Energi, trwa instalacja turbozespołu; zaawansowanie prac związanych z tą inwestycją, w tym projektowych, zakupów, dostaw i samej budowy zbliża się do 80 proc. - poinformowała spółka z Grupy Orlen.

„Na głównym terenie elektrowni prowadzony jest obecnie jeden z najważniejszych procesów - trwa instalacja turbozespołu, który stanowić będzie serce inwestycji” - podała w piątek Energa, relacjonując przebieg robót związanych z budową elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu.

Reklama

Spółka z Grupy Orlen podkreśliła, że zaawansowanie wszystkich prac związanych z inwestycją, w tym projektowych, zakupów, dostaw oraz samej budowy elektrowni „zbliża się już do 80 proc.” Testowy rozruch bloku planowany jest w 2025 r. Elektrownia - jak zaznaczono - będzie mogła zasilić „nawet 1 mln gospodarstw domowych”.

Czytaj też

Energa przypomniała, że od stycznia do kwietnia na teren budowy przetransportowano najważniejsze części bloku gazowo-parowego, ważące w sumie ponad 1100 ton główne elementy turbozespołu, czyli turbinę gazową, turbinę parową i generator. Dwie pierwsze części trafiły do Grudziądza z fabryk w Niemczech, a generator - z USA. Transport odbywał się zarówno drogą lądową, jak i wodną - morską i rzeczną. Montaż głównych maszyn rozpoczął się w maju od posadowienia ich na fundamentach.

Reklama

Jak wyjaśniła spółka Grupy Orlen, generator elektrowni w Grudziądzu, dzięki synchronizacji z krajową siecią elektroenergetyczną, zapewniał będzie możliwość stabilizacji kluczowych parametrów jej pracy - mocy, częstotliwości i napięcia - pozwalając na „dyspozycyjne i bezpieczne dostarczanie energii dla odbiorców końcowych”.

Umowa na budowę elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu zawarta została z jej generalnym wykonawcą, konsorcjum Siemens Energy i Metlen Energy & Metals (dawniej Mytilineos) w maju 2022 r. Kamień węgielny pod budowę wmurowano rok później. „Od tego czasu, po upływie dwóch lat od zawarcia umowy, powstały w Grudziądzu wszystkie najważniejsze fundamenty i budowle niezbędne dla zamontowania kluczowych urządzeń bloku” - zapewniła Energa.

Czytaj też

Jednocześnie spółka zwróciła uwagę, że elektrownia w Grudziądzu będzie jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu w kraju, „przyczyniającą się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz dekarbonizacji sektora wytwórczego energii”.

Elektrownie gazowo-parowe - jak wspomniała Energa - charakteryzują się dużą elastycznością oraz możliwością szybkiego przejścia od stanu wygaszenia do pełnej wydajności. „To cechy o kluczowym znaczeniu dla systemu elektroenergetycznego z rozwijającym się dynamicznie źródłami odnawialnymi” - podkreślono w informacji. Zaznaczono, że w przypadku zagrożenia deficytem mocy, np. ze względu na niesprzyjające dla produkcji z odnawialnych źródeł warunki pogodowe, bloki gazowo-parowe „mogą uzupełniać niedobory poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej”.

Reklama

„Z tego względu, zarówno źródła odnawialne, jak i niskoemisyjne elektrownie gazowe, stanowią dwa podstawowe filary strategii rozwoju Energi do końca 2030 r., komplementarnej ze Strategią Orlen 2030” - podkreśliła spółka.

Orlen przejął Energę w 2020 r., realizując projekt budowy multienergetycznego koncernu. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o długości 197 tys. km i obejmuje zasięgiem ok. 1/4 powierzchni Polski. Spółka podaje, że w 2023 r. dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej, a udział odnawialnych źródeł energii w produkcji własnej to 46 proc.

Czytaj też

Grupa Orlen posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Zgodnie ze strategię Grupy Orlen do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na „zielone inwestycje”, jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i „zielony wodór”. W tym roku nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen mają wynieść 38,6 mld zł, w tym 27,9 mld zł na rozwój, z czego 5,7 mld zł w segmencie energetyki.

Wcześniej Grupa Orlen informowała, że pierwsze dostawy z elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu o mocy 563 MWe mają być realizowane w 2026 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama