Reklama

Wiadomości

Nowy sposób na dofinansowanie parków narodowych. MKiŚ chce, by „dorzucały się” Lasy Państwowe

Autor. wirestock / Envato Elements

Lasy Państwowe będą wnosić opłatę na rzecz parków narodowych i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska – zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Dodał, że taka danina może wynieść nawet ok. 250 mln zł rocznie; opłata ma pochodzić z dochodów z pozyskania drewna.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska podczas spotkania z dziennikarzami poinformował o pracach nad projektem ustawy, który dotyczyć będzie finansowania parków narodowych oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.

– Zgodnie z założeniami Lasy Państwowe miałyby przekazać na rzecz np. parków narodowych i ochrony przyrody określoną część dochodów z pozyskania drewna. Projekt jest jeszcze na etapie uzgadniania szczegółowych założeń – poinformował wiceminister. Danina miałaby trafiać również do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.

Wiceminister dodał, że w projekcie zostanie określony dokładny mechanizm nakładania opłaty. Dorożała zwrócił uwagę, że łączne przychody 23 parków narodowych za 2023 rok, to 435 mln - 13 parków osiągnęło zysk, a 10 stratę. Obecnie Lasy Państwowe wspierają finansowo parki narodowe m.in. poprzez Fundusz Leśny.

Reklama

Przedstawiciel MKiŚ poinformował również o kolejnych zmianach, jakie mają znaleźć się w projekcie noweli ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, przewidujących możliwość m.in. zaskarżania zatwierdzeń planów urządzenia lasu do sądów.

PUL według nowych zasad

Dorożała przekazał, że ministerstwo w tym projekcie chce zaproponować też kary – do 10 mln zł – za wycinkę drzew niezgodną z planem urządzenia lasu (PUL) lub jeśli takiego planu nie ma.

MKiŚ informował niedawno PAP, że nowe przepisy ws. PUL-i miałyby wejść w życie w listopadzie br.

Plan urządzenia lasu to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego nadleśnictwa. Zawiera on opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Jest sporządzany co 10 lat m.in. na podstawie ustawy o lasach.

Zmiana przepisów w tej sprawie wymuszona jest wyrokiem TSUE, który wskazał w 2023 r. na niezgodność polskich przepisów z unijnymi ws. możliwości skarżenia PUL-i do sądów. Przykładowo kilka lat temu organizacje ekologiczne bezskutecznie próbowały zablokować w sądach administracyjnych zmiany PUL trzech nadleśnictw z Puszczy Białowieskiej, które zakładały większe cięcia drzew.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama