Reklama

Wiadomości

Nie wszędzie podwyżki. Od lipca ogrzewanie pompą ciepła tanieje

Autor. elements.envato.com

Obowiązujące od 1 lipca nowe przepisy o ochronie odbiorców energii powodują spadek kosztów ogrzewania przy użyciu pompy ciepła o blisko 10 proc. - szacuje Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC).

Jak przypomina PORT PC, ustawa, która przedłuża zamrażanie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca 2024 r. podnosi poziom tych cen, ale znosi jednocześnie limity zużycia, w efekcie cała energia zużywana w domach wyposażonych w pompy ciepła będzie liczona według ceny 500 zł za MWh netto, niższej niż rynkowe. Pula tańszej energii - po 411 zł za MWh netto do limitu była zbyt mała, by uwzględniać pracę pompy ciepła, a zatem koszty jej eksploatacji w większości wynikały z cen realnych, rynkowych, a nie mrożonych - podkreśla PORT PC.

Reklama

Zniesienie od 1 lipca limitów oznacza, że pomimo wzrostu poziomu mrożonych cen energii i opłat dystrybucyjnych, koszty ogrzewania pompą ciepła spadną o 10 proc. i to niezależnie od wyboru taryfy dystrybucyjnej - szacuje organizacja.

Organizacja dodała, że od początku 2024 r., z uwagi na spadek rynkowych cen energii elektrycznej, użytkownicy pomp ciepła korzystający z taryfy strefowej G12w zyskali obniżkę kosztów tej energii o ok. 10 proc.

Czytaj też

Jak wynika z wyliczeń symulacji kosztów wykonanych przez PORT PC, do końca 2024 r. najniższe rachunki za ogrzewanie domu będą płacić właściciele gruntowych pomp ciepła z instalacjami ogrzewania podłogowego, a najwyższe - posiadacze kotłów elektrycznych oraz kotłów na olej opałowy. Wzrosną też koszty ogrzewania domu gazem, z powodu zniesienia od 1 lipca ceny zamrożonej na poziomie 200,17 zł za MWh i wprowadzenie w jej miejsce wyższej ceny maksymalnej, co przekłada się na ok. 20-proc. wzrost rachunków za gaz.

„Różnice w kosztach ogrzewania domu pompą ciepła i gazowym kotłem kondensacyjnym sięgają teraz, po zmianie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, od 30 do nawet ponad 50 proc. w przypadku ogrzewania podłogowego, które jest już standardem w nowych domach jednorodzinnych. Na zmianie cen wyraźnie skorzystały pompy ciepła” – ocenia prezes PORT PC Paweł Lachman.

Reklama

Według szacunków organizacji, opartych na przepisach obowiązujących od 1 lipca, w przypadku gruntowych pomp ciepła roczny koszt ogrzania 150-metrowego domu w standardzie Warunków Technicznych 2017 wyniósłby od ok. 3,4 tys. zł dla instalacji ogrzewania podłogowego do 4,2 tys. zł dla instalacji grzejnikowych. Natomiast koszt ogrzania takiego domu pompą ciepła typu powietrze-woda, bez uwzględnienia instalacji fotowoltaicznej, powinien mieścić się w przedziale od 4 do 5 tys. zł rocznie. Koszt ogrzewania kotłem na pellet jest rzędu 5,5 tys. zł, kotłem węglowym blisko 5 tys. zł, natomiast kondensacyjnym kotłem na gaz - ok. 7 tys. zł rocznie.

Czytaj też

Jak podkreśla Lachman, wiele budynków w Polsce ma dużo gorszy standard energetyczny niż ten, który został przyjęty do obliczeń. „Dlatego ważne jest, aby wraz z wymianą źródła ciepła dobrze rozważyć wykonanie ich optymalnej termomodernizacji. Takiej, która zmniejszy straty ciepła i ochroni właścicieli budynków przed wysokimi kosztami ogrzewania” - zaznaczył prezes PORT PC.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC” to stowarzyszenie branżowe, którego celem jest promocja technologii pomp ciepła. PORT PC od 2012 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA).

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama