Reklama

Wiadomości

Ceny gazu były nie do przeskoczenia. Zakłady Azotowe Puławy wstrzymują produkcję melaminy

Fot. Azoty Puławy
Fot. Azoty Puławy

Należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy wstrzymują produkcję melaminy – poinformowała w czwartek spółka. Jako powody wskazuje koszty gazu, emisji i import z krajów spoza UE.

Koszty związane z podstawowym surowcem – gazem ziemnym oraz z energetyką w zakresie cen emisji są obecnie największym wyzwaniem. Punktem odniesienia są w tym przypadku producenci spoza Unii Europejskiej, którzy nie muszą ponosić tak wysokich kosztów – poinformowała spółka w komunikacie.

Jednocześnie Grupa Azoty zapewniła, że zabezpieczyła operacyjny zapas melaminy, której jest jedynym producentem w Polsce. Produkcja zostanie natomiast wznowiona w momencie, gdy na rynku będzie możliwe uzyskanie akceptowalnej ceny melaminy, w stosunku do poziomu kosztów produkcji.

Reklama

Dotychczas Azoty ograniczały produkcję, teraz wstrzymują całkowicie

Jak zaznaczył wiceprezes Grupy Azoty i prezes puławskich zakładów Hubert Kamola, w dwóch z trzech instalacjach w Puławach wykorzystuje się technologię wysokociśnieniową, pozwalającą wytwarzać najlepszy jakościowo produkt.

„Niestety wyzwaniem pozostają koszty produkcji, a konkretnie warunki konkurencyjne, w jakich funkcjonuje przemysł chemiczny w Europie. To przede wszystkim import z Chin, USA, Trynidadu, czyli kierunków, w których nie obowiązują regulacje dotyczące CO2, stąd nie ma konieczności zakupu uprawnień do emisji. Tym samym, tamtejsi producenci chętnie kierują swoje produkty na rynek europejski” – powiedział Kamola, cytowany w komunikacie spółki.

Podkreślił, że biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, zasadnicze znaczenie ma prowadzenie rozmów i działań w kierunku uwzględnienia zapisów dotyczących melaminy w regulacjach w ramach CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism, unijne cło od śladu węglowego – PAP). „Cel to równoważenie kosztów emisji – to jest zadanie na najbliższy czas” – ocenił Kamola.

Reklama

Jak poinformowała też Grupa Azoty, spółka analizuje wszystkie koszty stałe, a wstępne inicjatywy dotyczące optymalizacji kosztów stałych oraz inicjatywy inwestycyjne poprawiające wskaźniki są już wypracowywane.

Od lipca 2022 r. Grupa Azoty ograniczała produkcję melaminy. W ostatnich miesiącach produkcja melaminy w Grupie Azoty Puławy prowadzona była na jednej z trzech linii, po tym, jak została wznowiona w lutym 2024 r.

Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Oprócz melaminy wytwarza też m.in. poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama