Reklama

Wiadomości

Wizyta emira Kataru w Polsce. Wśród rozmów m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Autor. Envato

Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się w piątek oficjalna wizyta emira Kataru, szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego w Polsce. Rozmowy prezydenta i emira mają zdominować kwestie gospodarcze.

Po ceremonii oficjalnego planowana jest rozmowa „cztery oczy” Andrzeja Dudy oraz Tamima bin Hamada Al Thaniego oraz rozmowy plenarne delegacji. Przewidziane jest także podpisanie umowy między ministrem nauki RP a Ministerstwem Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Kataru o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki. Prezydent wyda też oficjalne śniadanie na cześć emira Kataru.

Reklama

Według szefa Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlaka, rozmowy zdominują kwestie gospodarcze; prezydent będzie rozmawiał z emirem Kataru w szczególności o pogłębianiu współpracy energetycznej, a także inwestycjach katarskich w naszym kraju.

Czytaj też

„Katar jest jednym z gwarantów naszego bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ jest jednym z głównych dostawców gazu skroplonego (LNG) do Polski. To ma ogromne znaczenie, zwłaszcza po 24 lutego 2022 r., kiedy wraz z agresją Rosji na Ukrainę zakończyły się dostawy rosyjskiego gazu do Polski” - powiedział PAP Pawlak.

Reklama

Jak zauważył, Katar pełni też bardzo ważną rolę w polityce bezpieczeństwa, jest państwem specjalizującym się w mediacji i osiąganiu porozumienia pomiędzy trudnymi partnerami, nie tylko w Zatoce Perskiej. „Polska bardzo tę rolę Kataru docenia i współpracuje z Katarem w tym zakresie” - dodał.

Czytaj też

Pawlak poinformował, że tematem rozmowy będzie również bezpieczeństwo, zarówno w kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie, jak i w naszym regionie. Przypomniał, że delegacja Kataru uczestniczyła w niedawnym szczycie pokojowym w Szwajcarii (zainicjowanym przez prezydenta Ukrainy).rozmowy plenarne delegacji, a na zakończenie spotkania udadzą się na oficjalne śniadanie wydane przez prezydenta na cześć emira Kataru.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama