Wiadomości
PTEZ wskazuje na uwarunkowania rozwoju technologii Power to Heat
W trakcie V Kongresu Kogeneracji, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) zaprezentowało raport dotyczący technologii Power to Heat (P2H). W analizie pt. „Potencjał wykorzystania technologii Power to Heat w transformacji sektora ciepłownictwa” przeanalizowano trzy scenariusze możliwe do zastosowania w procesie dekarbonizacji, w tym te zakładające zwiększenie skali wdrożenia rozwiązań Power to Heat w ciepłownictwie systemowym w Polsce.
Raport PTEZ, opracowany przez zespół ekspertów Towarzystwa, stanowi szczegółową analizę szerszego wykorzystania technologii Power to Heat, która umożliwi z jednej strony: przekształcenie w ciepło nadwyżek energii elektrycznej z odnawialnych źródeł z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a z drugiej – wpłynie, jako zielone ciepło, na spełnienie kryterium efektywnego systemu ciepłowniczego. Ma on za zadanie odpowiedzieć na kluczowe pytanie: „Czy, jak oraz w jakim stopniu technologia Power to Heat może wspierać transformację sektora ciepłowniczego po stronie źródeł wytwórczych?”. Jednym z celów raportu jest przegląd dostępnych technologii Power to Heat i analiza możliwości ich wykorzystania w procesie transformacji sektora ciepłownictwa systemowego. Analiza określa możliwy poziom zapotrzebowania na energię elektryczną na potrzeby wykorzystania tych rozwiązań. Eksperci PTEZ przyglądają się również otoczeniu regulacyjno-pomocowemu.
Czytaj też
Raport pokazuje, w jaki sposób optymalnie wykorzystać technologie Power to Heat jako jedną z grup technologii kształtujących miks energetyczny w systemach ciepłowniczych dążących do neutralności klimatycznej. W analizie podkreślono znaczenie tych rozwiązań w spełnieniu przez sektor ciepłownictwa systemowego wymogów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej oraz optymalizację niezbędnych do poniesienia nakładów inwestycyjnych. Ważne jest wykorzystanie zróżnicowanego miksu technologicznego, dostosowanego do lokalnej specyfiki każdego z systemów ciepłowniczych. Eksperci zwrócili również uwagę na kluczowe warunki skutecznego przeprowadzenia procesu dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego w Polsce, a wśród nich konieczność zaangażowania wszystkich stron będących uczestnikami rynku ciepła, ponieważ realizowane działania są ze sobą powiązane – dotyczą zarówno wytwórców, operatorów sieci ciepłowniczych, jak i odbiorców, administrację rządową i samorządową.
Wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł do produkcji ciepła zmniejszy zależność od paliw kopalnych, co w efekcie doprowadzi do znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla. Technologie Power to Heat są jednak relatywnie nowymi rozwiązaniami, które dotychczas nie były powszechnie stosowane w ciepłownictwie systemowym. Stąd, aby możliwe było ich szerokie zastosowanie, konieczne jest odpowiednie dostosowanie przepisów, pozwalające na uproszczenie i przyspieszenie procesów inwestycyjnych, a także poprawiające efektywność ekonomiczną tych rozwiązań.
Czytaj też
- Technologia Power to Heat jest jednym z istotnych elementów miksu energetycznego systemów ciepłowniczych. Nasz raport pokazuje, że Polska ma ogromny potencjał do wdrożenia tej technologii, co przyniesie korzyści zarówno dla środowiska, jak i gospodarki, należy jednak wskazać, że konieczne będzie zastosowanie również innych technologii takich jak np. gaz jako paliwo przejściowe stopniowo zastępowane przez gazy zdekarbonizowane, a także biomasę, geotermię czy ciepło odpadowe – zaznacza Marcin Laskowski, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej i członek zarządu PTEZ.
Jak wskazali eksperci PTEZ w sektorze ciepłownictwa systemowego wyróżnić można dwie wiodące technologie Power to Heat tzn. pompy ciepła i kotły elektrodowe, współpracujące dodatkowo z akumulatorami ciepła.
- Kluczowe jest to, abyśmy jako sektor mieli możliwość wykorzystywania zarówno pomp ciepła, jak i kotłów elektrodowych, to znaczy aby możliwe było zakwalifikowanie ciepła w nich wytworzonego w oparciu o zieloną energię elektryczną dostarczoną poprzez Krajowy System elektroenergetyczny jako ciepło z OZE. Ma to duże znaczenie dla optymalizacji nakładów inwestycyjnych i w konsekwencji cen ciepła dla odbiorców. Wierzymy, że kwestia ta zostanie doregulowana na etapie transpozycji dyrektyw EED i RED III – podkreśla Marcin Laskowski.
Czytaj też
Z analizy wynika, że przy szerszym zastosowaniu technologii Power to Heat - sektor ciepłownictwa systemowego stanie się jednym z większych konsumentów energii elektrycznej. Hybrydowe systemy ciepłownicze, wykorzystujące pompy ciepła i kotły elektrodowe sprzężone z akumulatorem ciepła, będą w stanie pełnić funkcję stabilizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, gospodarując nadwyżki energii elektrycznej pochodzącej z produkcji elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Jednak aby możliwe było zastosowanie tych technologii na szeroką skalę nadal pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.
- Najważniejszym zadaniem, które stoi teraz przed decydentami i uczestnikami rynku ciepła jest wypracowanie rozwiązań legislacyjnych, które uproszczą realizację procesów inwestycyjnych, a także poprawią warunki ich realizacji, co wiązać będzie się m.in. z konieczność zmian w obszarze koncesjonowania i taryfowania tego typu instalacji. Widzimy również, że konieczne będzie co najmniej w przypadku wielkoskalowych pomp ciepła wprowadzenie mechanizmu wsparcia operacyjnego dedykowanego dla ciepła wytwarzanego w tych źródłach. Dotychczas w Polsce nie funkcjonował mechanizm wsparcia operacyjnego dla ciepła z OZE – wskazuje Marcin Laskowski, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej i członek zarządu PTEZ.
Czytaj też
Jak czytamy w raporcie PTEZ:w Polsce wskutek braku możliwości zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, ograniczenia pracy instalacji OZE w latach 2023-2024 wyniosły 421 GWh, a w 2024 r. w okresie od 1 marca do 20 maja utracono możliwość produkcji łącznie 395 GWh energii odnawialnej. Kotły elektrodowe lub pompy ciepła zainstalowane w systemach ciepłowniczych mogą zwiększyć potencjał wykorzystania czystej energii elektrycznej. Ma to również ogromne znaczenie dla procesu dochodzenia do neutralności klimatycznej kilkuset systemów ciepłowniczych, które funkcjonują w Polsce.
Raport PTEZ jest dostępny do pobrania na stronie internetowej pod adresem: www.ptez.pl . Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych założone zostało w październiku 1991 roku i działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach. Członkami PTEZ są osoby zawodowo związane z wytwarzaniem i wykorzystaniem energii cieplnej i elektrycznej. Działalność Towarzystwa obejmuje swoim zakresem wszystkie najważniejsze obszary elektrociepłownictwa, i przede wszystkim skupia się na realizacji swojego statutowego zadania tj. promocji rozwoju kogeneracji w Polsce. Głównym celem Towarzystwa jest wskazywanie sposobów rozwiązywania problemów związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem energii elektrycznej i cieplnej, wykraczających poza jednostkowe interesy członków Towarzystwa, z uwzględnieniem interesów ogólnospołecznych i ochrony środowiska naturalnego oraz inspirowanie kierunków rozwoju źródeł wytwarzania energii w gospodarce skojarzonej.
Materiał sponsorowany