Wiadomości
Paliwa kopalne zabijają w Europie więcej osób niż alkohol. WHO mówi wprost: korporacje „wprowadzają w błąd”
Co roku branża paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pół miliona Europejczyków – to 5 proc. wszystkich zgonów w regionie. Więcej na sumieniu ma tylko branża tytoniowa.
Przemysł tytoniowy, branża paliw kopalnych, alkohol i ultra-przetworzona żywność – oto najwięksi truciciele w Europie. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie zabijają 2,7 mln osób. To oznacza 7,4 tys. zmarłych dziennie w 53 krajach regionu europejskiego i stanowi niemal ¼ wszstkich zgonów na kontynencie.
Eksperci WHO wprost wskazali, że te branże świadomie przyczyniają się do przedwczesnych zgonów poprzez stosowanie „wprowadzającego w błąd” marketingu i uderzanie w polityki mające na celu ochronę zdrowia obywateli.
Na świecie sytuacja wygląda jeszcze gorzej – alkohol, tytoń, przetworzona żywność oraz paliwa kopalne odpowiadają za 34 proc. wszystkich zgonów – 19 mln rocznie.
Jak powiedział dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO w Europie: „taktyki przemysłu obejmują wykorzystywanie osób podatnych na zagrożenia poprzez ukierunkowane strategie marketingowe, wprowadzanie konsumentów w błąd i składanie fałszywych oświadczeń na temat korzyści płynących z ich produktów lub ich odpowiedzialności środowiskowej”. Stosunkowo niewielka liczba międzynarodowych korporacji skutecznie blokuje regulacje leżące w interesie publicznym, by dalej maksymalizować swoje zyski.\ W raporcie wezwano europejskie rządy m.in. do wprowadzenia ograniczeń praktyk monopolistycznych i lobbingu. Zaznaczono też, że przepisy powinny traktować zdrowie publiczne priorytetowo.
$$