Reklama

Wiadomości

Napięta sytuacja energetyczna w Niemczech. Operator wysyła ostrzegawcze SMS-y

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Około 100 tysięcy mieszkańców Niemiec dostało dziś wiadomość z ostrzeżeniem o „napiętej sytuacji” w systemie energetycznym i prośbą o zmniejszenie zużycia energii.

Reklama

Jak podaje Die Welt, Około 100 tysięcy mieszkańców niemieckiego landy Badenia-Wirtembergia dostało dziś wiadomość z ostrzeżeniem o „napiętej sytuacji” w systemie energetycznym i prośbą o zmniejszenie zużycia energii. Komunikat wysłał jeden z niemieckich operatorów systemów przesyłowych - TransnetBW.

Reklama

Jest to druga taka sytuacja na przestrzeni ostatnich tygodni. Ostatni raz podobna wiadomość została wysłana 6 grudnia. W dzisiejszym komunikacie operator prosił o zmniejszenie zużycia energii w niedzielę 15 stycznia w godzinach 17-19. „TransnetBW musi zrobić więcej niż zwykle, aby utrzymać stabilność sieci elektroenergetycznej, a obywatele mogą mieć w tym swój wkład, dostosowując swoje zużycie energii” - powiedziała rzeczniczka operatora, cytowana przez portal Stuttgarter Zeitung.

Czytaj też

Powodem całej sytuacji jest - paradoksalnie - dobra sytuacja wiatrowa na północy Niemiec. Jak donosi SZ, nadzwyczaj korzystne warunki do generacji energii z wiatru spowodowały brak przepustowości linii do dostarczenia energii elektrycznej do południowo-zachodnich landów - czyli m. in. do Badenii-Wirtembergii. Muszą one ściągać moc zza granicy. „To jak korek na autostradzie” - wyjaśnia rzeczniczka TransnetBW.

Reklama

Działania TransnetBW są podobne do narzędzi, z których korzysta niekiedy operator kalifornijskiego systemu elektroenergetycznego, wysyłający tzw. Flex Alerts - wiadomości nawołujące do zmniejszania zużycia energii w określonych godzinach.

Reklama

Komentarze

    Reklama