Reklama

Wiadomości

Inwestycje w zamian za gaz. Siemens Energy podpisał umowę z Irakiem

Fot. SIemens Energy / Press pack

Jednym z rezultatów piątkowej wizyty premiera Iraku w Berlinie jest zawarcie umowy z niemieckim Siemens Energy na rozbudowę i modernizację irackiego sektora energetycznego.

Dyrektor generalny Siemens Energy Christin Bruch oraz iracki minister energii Ziyad Ali Fadhil podpisali memorandum w gmachu niemieckiego ministerstwa gospodarki.

Projekty o mocy 6 GW powinny zostać wdrożone w ciągu najbliższych 5 lat, a cały wachlarz inwestycji obejmuje projekty o łącznej mocy 11 GW. Dotyczyć będą one elektrowni konwencjonalnych, rozbudowy odnawianych źródeł energii, a także rozwoju i stabilizacji sieci energetycznej w kraju.

„Bezpieczne zasilanie jest jednym z fundamentów stabilnego społeczeństwa. Elektryfikacja dużych obszarów kraju jest zatem jednym z najważniejszych zadań. Wraz z partnerem z Iraku nasza firma zrobi wszystko, aby stało się to jak najszybciej" – powiedział Bruch.

Czytaj też

Umowa z Siemensem „jest ogromnym wkładem w przyjazną dla klimatu, zrównoważoną i niezawodną produkcję energii w Iraku" – powiedział wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck, który także był obecny przy podpisaniu memorandum między stronami.

Podpisana umowa jest wynikiem piątkowej wizyty irackiej dyplomacji w stolicy Niemiec. Rozmowy między stronami trwały już jakiś czas, a rząd Iraku wykazywał zainteresowanie nawiązania potencjalnej współpracy energetycznej z Berlinem. Premier Mohammed Shia Al Sudani tłumaczył, że „Irak jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie Niemiec i światowego rynku".

Komentarze