Reklama

Wiadomości

Litwa przekaże ​​Ukrainie kolejne dwa miliony euro na odbudowę sektora energetycznego

Mikołajów.
Mikołajów.
Autor. NEXTA (@nexta_tv)/Twitter

Minister obrony Litwy, Arvydas Anušauskas, zapowiedział przekazanie Ukrainie wsparcia w wysokości 2 milionów euro na odbudowę sektora energetycznego. To już kolejna transza pomocy dostarczona przez litewski rząd.

Reklama

„W ostatnich dniach z Litwy na Ukrainę wysłano 6 ciężarówek ze 114 transformatorami. Łącznie Litwa zamierza dostarczyć 252 transformatory" – napisał minister obrony Arvydas Anušauskas na Twitterze. Dodał, że przekazana dotychczasowa pomoc przez krajowe firmy energetyczne szacowana jest na 3 miliony euro i zapowiada, że w najbliższym czasie przewidywana jest kolejna dostawa niezbędnych urządzeń o wartości 2 milionów euro.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ukraina zmaga się z potężnymi blackoutami w całym kraju. Rosyjskie ataki rakietowe wymierzone w infrastrukturę krytyczną doprowadzają do przerw w dostawach energii elektrycznej oraz ciepła, co w obliczu nastałej zimy może mieć katastrofalne skutki dla mieszkańców. Największe problemy odnotowuje się w stolicy kraju, a także w obwodzie kijowskim, odeskim, lwowskim, winnickim i dniepropietrowskim.

W związku z tym prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się w piątkowym oświadczeniu do mieszkańców, o oszczędne korzystanie z energii.

PGE Polska Grupa Energetyczna także zapowiedziała wsparcie w odbudowie ukraińskiego systemu energetycznego w trakcie i po zakończeniu wojny. „Po zakończeniu wojny pracownicy PGE Dystrybucja stanowiliby cenne wsparcie przy odbudowie infrastruktury dystrybucyjnej. Deklarujemy pełną współpracę w przywracaniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej do ukraińskich gospodarstw domowych i odbudowującej się ukraińskiej gospodarki – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama