Reklama

Wiadomości

Koncern Ukrenerho: naprawiliśmy ponad 10 tys. km linii energetycznych uszkodzonych w wyniku wojny

wojna ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Od rozpoczęcia wojny specjaliści naprawili ponad 10 tys. km linii energetycznych uszkodzonych wskutek rosyjskich ostrzałów - poinformował ukraiński koncern Ukrenerho, cytowany w poniedziałek przez Interfax-Ukraina.

Reklama

Ukrenerho podał, że 1500 specjalistów w 70 mobilnych zespołach naprawczych na bieżąco pracuje nad przywracaniem systemu do stanu użytkowania. Według operatora uszkodzeniu uległo około 43 proc. obiektów infrastruktury energetycznej kraju. 70 proc. z nich zostało już częściowo odbudowanych i przywróconych do pracy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Ukraińscy energetycy otrzymali bezprecedensowe zadanie. Żaden system energetyczny na świecie nie doświadczył takich zniszczeń od zmasowanego ostrzału. Praca specjalistów Ukrenerho i wszystkich energetyków zamieniła się w misję: wznowić działanie systemu niezależnie od okoliczności i przywrócić ludziom światło" - czytamy w komentarzach do internetowego komunikatu operatora.

Koncern zwrócił też uwagę, że to dzięki odwadze i profesjonalizmowi ukraińskich energetyków od 12 lutego 2023 roku podaż energii elektrycznej na Ukrainie prawie nie jest ograniczana. Wcześniej na skutek zmasowanych rosyjskich ataków na system energetyczny niedobór mocy sięgał niekiedy 50 proc., w wyniku czego średnio nawet 12 milionów Ukraińców co godzinę pozostawało bez prądu.

Ukrenerho poinformował, że 23 listopada 2022 r. był najtrudniejszym dniem w całej historii ukraińskiego systemu energetycznego. Na skutek zmasowanego ostrzału doszło do poważnej awarii i utracono integralność systemu - stanęły wszystkie elektrownie atomowe i większość innych obiektów. Jednak w ciągu 14 godzin udało się przywrócić integralność sieci i połączenie z systemem energetycznym UE.

Czytaj też

Państwowy operator energetyczny Ukrainy poinformował też, że pięciu jego pracowników zginęło podczas wykonywania obowiązków służbowych, sześciu poniosło śmierć w walkach w szeregach ukraińskiej armii, a jeden zginął w Buczy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama