Hiszpania i Portugalia naciskają na Francję. Chcą interkonektorów

Hiszpania ma wyjątkowo niski poziom połączeń międzysystemowych ze swoim sąsiadem, Francją – zaledwie 3 proc. Blackout z 28 kwietnia dobitnie pokazał, jak duże stwarza to zagrożenie. Teraz przedstawiciele rządu Hiszpanii i Portugalii chcą pilnego spotkania z Francuzami, by omówić kwestię przyspieszenia budowy interkonektorów.
Ministry odpowiedzialne za energetykę w Hiszpanii i Portugalii, Sara Aagesen i Maria da Graça Carvalho, naciskają na Francję, by zobowiązała się do konkretnych terminów budowy dwóch połączeń międzysystemowych z Półwyspem Iberyjskim po awarii systemu energetycznego, która miała miejsce 28 kwietnia. Blackout spowodował poważne zakłócenia w obu państwach, utrudniając m.in. pracę szpitali i uziemiając samoloty. Dokładne przyczyny zdarzenia są wciąż badane, ale wykluczono już cyberatak.
Połączenia międzysystemowe – jak najszybciej
Strona hiszpańska i portugalska uważają, że budowa połączeń między ich państwami a Francją jest kluczowym elementem zabezpieczenia Półwyspu Iberyjskiego przed kolejnymi awariami sieci energetycznej w przyszłości. Wzywają francuski rząd do podjęcia „wiążących zobowiązań” i wyznaczenia „konkretnych terminów”. Hiszpańska ministra ds. transformacji ekologicznej Sara Aagesen i portugalska ministra środowiska i energii Maria da Graça Carvalho wysłały w tej sprawie list do swojego francuskiego odpowiednika, ministra przemysłu i energii Marca Ferracciego. Proponują, aby przedstawiciele państw spotkali się jeszcze w tym roku i omówili kwestię interkonektorów.
Portugal e Espanha pedem ao Governo francês o estabelecimento de prazos concretos e compromissos vinculativos para os corredores de interconexão elétrica entre a Península Ibérica e França.
— Maria Graça Carvalho (@mgracacarvalho) June 8, 2025
Numa carta enviada ao ministro francês da Indústria e Energia, a proposta inclui a… pic.twitter.com/sY0Em3rBVa
„Bezprecedensowa przerwa w dostawie prądu z 28 kwietnia, która dotknęła cały Półwysep Iberyjski, uwypukliła potrzebę wzmocnienia infrastruktury połączeń międzysystemowych. Incydent ten wyraźnie ilustruje kluczową rolę połączeń transgranicznych w zapewnieniu stabilności systemu elektroenergetycznego” – napisano w dokumencie. Podkreślono, że powinien to być „priorytet” nie tylko dla dotkniętych państw, ale dla całej Unii Europejskiej. Poziom połączeń międzysystemowych państw Półwyspu Iberyjskiego z innymi krajami UE pozostaje na poziomie zaledwie 3 proc., podczas gdy do 2020 r. powinien wynieść już 10 proc., a do 2030 r. – 15 proc. Hiszpania i Portugalia sugerują, że Francja opóźnia budowę interkonektorów z Półwyspem, aby chronić swój sektor energetyczny oparty na elektrowniach jądrowych przed napływem taniej energii produkowanej z OZE w ich krajach.
Francuski operator sieci RTE, który miałby realizować budowę dwóch połączeń między Francją a Hiszpanią biegnących przez Pireneje – Aragon-Pyrénées-Atlantiques i Navarre-Landes – stwierdził w dokumencie opublikowanym w tym roku, że oczekiwałby, aby UE współfinansowała taki projekt, skoro beneficjenci tego przedsięwzięcia mieliby znajdować się poza Francją.
Czytaj też
Z propozycją spotkania i omówienia budowy nowych połączeń międzysystemowych Hiszpania i Portugalia zwróciły się również do komisarza UE ds. energii Dana Jørgensena pod koniec maja. „Potrzebne jest zdecydowane zaangażowanie polityczne i finansowe na wszystkich szczeblach, aby zapewnić szybką i skuteczną integrację Półwyspu Iberyjskiego z systemem energetycznym UE” – napisano w liście podpisanym przez ministry Sarę Aagesen i Marię da Graça Carvalho. Zaproponowały, by podczas spotkania „uzgodnić mapę drogową z konkretnymi kamieniami milowymi i krokami, które należy podjąć”.