Reklama

Wiadomości

Energa-Operator: trwa usuwanie awarii i przywracanie dostaw zasilania po przejściu orkanu

Autor. Canva

Pracownikom spółki Energa-Operator, należącej do Energi z Grupy Orlen, do poniedziałku udało się usunąć prawie wszystkie awarie sieci średniego i wysokiego napięcia, spowodowane przez orkan Otto, który przeszedł nad północną Polską. W poniedziałek kontynuowane są naprawy sieci niskiego napięcia.

Reklama

Informując w poniedziałek o postępach w naprawach awarii, spółka Energa-Operator podkreśliła, że orkan Otto, który w ostatni weekend przetoczył się przez tereny północnej Polski, zrywał dachy, przewracał drzewa, powodując znaczne szkody materialne i „niestety nie oszczędził też infrastruktury elektroenergetycznej".

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Na terenie koszalińskiego i gdańskiego oddziału Energa-Operator doszło do awarii masowej. W jej kulminacyjnym momencie dostaw energii pozbawionych było nawet ponad 166 tys. odbiorców" - przekazała spółka.

Jak wyjaśniła, naprawami objęto m.in. zerwane w „setkach miejsc" przewody linii elektroenergetycznych oraz połamane i powyginane słupy. „Wyzwaniem jest nie tylko sama lokalizacja i naprawa uszkodzeń, ale też nierzadko trudny teren, w którym prowadzone są prace" – zaznaczyła spółka Energa-Operator.

Dyrektor pionu zarządzania majątkiem sieciowym Energa-Operator podkreślił, że dzięki zaangażowaniu i pracy elektromonterów, w ciągu jednego dnia udało się przywrócić dostawy energii elektrycznej do ponad 145 tys. odbiorców - w niedzielę wieczorem bez prądu pozostawało już poniżej tysiąca klientów, a w poniedziałek rano kilkuset z nich.

„Robimy wszystko, aby jak najszybciej przywrócić im zasilanie. Wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe prace naprawcze wykonywane są przez całą dobę" – zapewnił dyrektor pionu zarządzania majątkiem sieciowym Energa-Operator, dziękując jednocześnie pracownikom spółki za zaangażowanie w usuwanie awarii.

Czytaj też

Według spółki Energa-Operator, w prace związane z naprawami uszkodzeń spowodowanych przez orkan Otto włączonych było i wciąż jest „dziesiątki brygad Pogotowia Energetycznego, w terenie nawet do 140 brygad", a także współpracujących firm zewnętrznych. W wielu przypadkach, np. wymianie połamanych słupów, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, w tym dźwigów, podnośników.

„Energetykom z Energa-Operator udało się już, usunąć niemal wszystkie awarie dot. sieci średniego i wysokiego napięcia. Teraz, w poniedziałek dokonują napraw sieci niskiego napięcia, a także uszkodzonych przyłączy zasilających poszczególne gospodarstwa domowe" – przekazała spółka. Zastrzegła jednocześnie, iż „dalszy rozwój sytuacji zależy jednak od pogody".

Spółka Energa-Operator wyjaśniła, że „energetycy w pierwszej kolejności naprawiają sieć wysokiego i średniego napięcia, tak aby możliwe było dalsze zasilenie odbiorców poprzez sieć niskiego napięcia", a „postępowanie takie wynika ze specyfiki pracy sieci elektroenergetycznej i drogi, jaką musi przebyć prąd, aby trafić do gniazdek w naszych domach".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama