Reklama

Wiadomości

Ukraina: przywrócono działanie kilku bloków w elektrowniach

Autor. Canva

Ponownie uruchomiono kilka naprawionych bloków w elektrowniach uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków rakietowych, co złagodziło niedobory energii w kraju - podało w czwartek ministerstwo energetyki Ukrainy. Najtrudniejsza sytuacja z dostawami prądu panuje w objętych działaniami wojennymi obwodach donieckim i chersońskim, a także w obwodzie charkowskim.

Reklama

Rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury energetycznej doprowadziły do powszechnych niedoborów mocy i przerw w dostawie prądu, które dotknęły milionów ludzi. Uszkodzeniu uległo około 40 proc. systemu.

Reklama

Pod koniec stycznia niedobór mocy potrzebnej dla zaopatrzenia kraju w energię elektryczną osiągał 25 proc. Obecnie, według prognoz ministerstwa, wieczorne niedobory mocy mogą sięgnąć już tylko 19 proc.

Czytaj też

Ukraiński resort energetyki poinformował też, że ciepła pogoda także może pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Reklama

Narodowy operator sieci energetycznej Ukrenerho poinformował natomiast, że obiekty energetyczne przetrwały 13 rosyjskich ataków rakietowych i 15 fal ataków dronów. Pod kontrolą Rosji znajduje się ponad 10 gigawatów mocy wytwórczych, w tym Zaporoska Elektrownia Atomowa, największy tego typu obiekt w Europie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama