Reklama

Wiadomości

Enea: wyższe limity zamrożenia zużycia energii i 5% obniżki cen prądu

Fot. domena publiczna / pixabay.com
Fot. domena publiczna / pixabay.com

Dzięki znowelizowanejUstawie o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., wprowadzone zostały wyższe limity zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przy zamrożonych cenach. Mniej za prąd zapłaci także sektor MŚP, samorządy oraz niektóre podmioty użyteczności publicznej. Gospodarstwa domowe, by korzystać ze zwiększonego limitu, nie muszą już składać dodatkowych oświadczeń. Ceny energii elektrycznej, dzięki rządowej inicjatywie, będą w tym roku jeszcze niższe – o 5 proc.!

Reklama

Zgodnie z przyjętymi w sierpniu w nowelizacjiUstawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. rozwiązaniami, limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrasta w tym roku z 2000 do 3000 kWh. Dla rodzin z osobą z niepełnosprawnością ten limit rośnie do 3600 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 4000 kWh.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Enea, jako firma odpowiedzialna społecznie, natychmiastowo wdrożyła Rządową Tarczę Solidarnościową. Wszystko po to, by nasi Klienci w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki kryzysu energetycznego. Zwiększone limity to pomoc dla polskich rodzin, bo za energię elektryczną zapłacą jeszcze mniej. W pełni wspieramy rozwiązania stosowane w ramach Tarczy Solidarnościowej – tylko w I kwartale roku wpłaciliśmy blisko 1 mld zł na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

Celem Rządowej Tarczy Solidarnościowej jest przede wszystkim wsparcie polskich rodzin, jednostek samorządu terytorialnego oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz ochrona ich przed wysokimi cenami energii elektrycznej spowodowanymi m.in. wojną energetyczną wywołaną przez Rosję.

­Enea sama dokona stosownej korekty rozliczeń klientów, uwzględniając nowe limity zużycia – klienci nie muszą składać żadnych oświadczeń.  Jeżeli w wyniku tej korekty klient będzie miał nadpłatę, to zostanie ona wykazana na jego koncie i uwzględniona w kolejnych rozliczeniach.

Odbiorcy, którzy przekroczą nowe limity zużycia, będą objęci dodatkowym wsparciem. Maksymalna cena, jaką zapłacą za energię elektryczną zużywaną powyżej limitu, to 693 zł/MWh + stawka akcyzy 5 zł/MWh. Cena będzie stosowana automatycznie, bez konieczności składania oświadczeń. Dzięki znowelizowanej Ustawie cena maksymalna dla odbiorców wrażliwych, samorządów oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw także ulegnie obniżeniu i od 1 października 2023 r. wyniesie 693 zł za 1000 kWh + stawka akcyzy, czyli będzie takiej samej wysokości jak dla gospodarstw domowych. 

Czytaj też

Ceny za energię elektryczną dla gospodarstw domowych obniżą się jeszcze bardziej. Obecnie procedowana jest ustawa, której zapisy zapewniają 5-proc. zniżkę zamrożonych cen energii elektrycznej. Po wejściu w życie przepisów Enea skoryguje rozliczenia klientów od 1 stycznia 2023 roku, poprzez obniżenie o 5 proc. ceny energii w ramach ustawowych limitów zużycia. Nadpłata wynikająca ze skorygowania cen zostanie rozliczona w najbliższej po wejściu w życie ustawy fakturze rozliczeniowej klienta.

Enea zachęca także do oszczędzania energii elektrycznej. Odbiorcy energii elektrycznej, którzy od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zużyją nie więcej niż 90 proc. prądu w stosunku do zużycia od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. mogą liczyć na zniżkę. Enea w rozliczeniach z takim odbiorcą w 2024 r. zastosuje upust. Upust wyniesie 10 proc. łącznej kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej i (w przypadku umowy kompleksowej) usługi dystrybucji energii elektrycznej, poniesionej przez odbiorcę.

Materiały prasowe Enei

Reklama

Komentarze

    Reklama