Reklama

Wiadomości

Apetyt smoka stale rośnie. Chiny zużyją jedną trzecią światowej energii

Autor. Canva

Zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej, do 2025 roku Azja zużyje połowę światowej energii elektrycznej, a jej głównym konsumentem będą Chiny.

Reklama

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w przedstawionym raporcie dotyczącym rynku energii sugeruje, że znaczna część światowego zużycia energii będzie przypadnie Azji, a konkretnie Chinom. Już niebawem Państwo Środka będzie zużywać więcej energii niż Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Indie razem wzięte, a udział w globalnym zapotrzebowaniu wzrośnie z 1/4 w 2015 roku do 1/3 w połowie obecnej dekady.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dodatkowo z szacunków IEA wynika, że Europa odnotowała spadek zużycia energii o 3,5% względem 2021 roku, ponieważ kontynent został szczególnie dotknięty konsekwencjami globalnego kryzysu energetycznego i wysokimi cenami . Z drugiej strony wzrost zapotrzebowania był zauważalny w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach.

Agencja w raporcie przedstawiła także niepokojące dane, z których wynika, że Afryka. zamieszkana przez 1/5 światowej populacji, w 2025 roku odpowiadać będzie za niewiele ponad 3% globalnego zużycia energii elektrycznej.

Analitycy stwierdzili, że w ciągu najbliższych trzech lat to OZE i energetyka jądrowa zdominują wzrost światowej podaży energii elektrycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama