Reklama

Elektroenergetyka

PSE przyjęły oferty na interwencyjną redukcję poboru mocy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE zaakceptował wszystkie sześć poprawnych ofert złożonych w przetargu na świadczenie Interwencyjnej Redukcji Poboru (IRP), czyli usługi DSR - ograniczania poboru mocy na żądanie.

Jak poinformowały PSE, usługa IRP będzie świadczona od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., przez: CMC Poland, Lerta, Enel X Polska, Enspirion, Polenergia Obrót oraz Tauron Sprzedaż.

Udział w przetargu mogły wziąć podmioty, które posiadają zdolności przesunięcia lub redukcji poboru energii elektrycznej w wielkości co najmniej 1 MW mocy redukcji, oraz podmioty agregujące innych odbiorców energii.

image

 

Usługa Interwencyjnej Redukcji Poboru polega na dobrowolnym i czasowym zmniejszeniu poboru mocy przez aktywnych odbiorców energii elektrycznej na polecenie operatora systemu przesyłowego w zamian za wynagrodzenie.

IRP będzie jednym ze środków zaradczych - obok pomocy międzyoperatorskiej i rynku mocy - stosowanych przez operatora do zapewnienia bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE). Mechanizm przyczyni się do zachowania stabilności w KSE w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji bilansowej, w szczególności w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Źródło:PAP
  • PSE
Reklama

Komentarze

    Reklama