Reklama

Elektroenergetyka

Prezydent podpisał specustawę o wykorzystaniu lasów pod inwestycje energetyczne

Fot. prezydent.pl/Andrzej Duda
Fot. prezydent.pl/Andrzej Duda

Jest konieczność odbudowy przemysłowej. Podpisana w sobotę specustawa przewidująca pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje, to moment przejścia od Centralnego Okręgu Przemysłowego do nowoczesnej gospodarki - powiedział w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda.

Ustawa przewiduje, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Zamianie miałoby podlegać w sumie ponad 1,2 tys. ha gruntów - 80 działek w obu miastach.

Dodatkowo specustawa przewiduje możliwość zamiany gruntów LP sąsiadujących z działkami, jakie mają być poddane zamianie.

"Zawsze chroniłem państwowe lasy i zawsze uważałem, że polskie lasy muszą pozostać dobrem społecznym i być tymi miejscami, w których korzysta się z ich walorów wypoczynkowych i zdrowotnych" - zapewnił prezydent. 

"Ale jest jeszcze coś takiego, co się nazywa proporcjonalnością. W każdej sytuacji trzeba wyważyć dobra" - dodał.

Na pozyskanych od Lasów Państwowych działkach w Jaworznie miałaby powstać fabryka polskiego samochodu elektrycznego Izera. W przypadku gruntów w Stalowej Woli, przedstawiciele rząd w trakcie prac parlamentarnych nie wskazali konkretnie o jakie inwestycje chodzi, informując jedynie, że terenami interesuje się dwóch inwestorów zagranicznych.

Reklama
Reklama

Prezydent zaznaczył, że dzięki tej ustawie powstanie w sumie kilkanaście tysięcy miejsc pracy w nowoczesnych zakładach, które, zdaniem Dudy, stanowić będą "awangardę, jeśli chodzi o przemysł światowy". "Elektronika, elektromobilność, lotnictwo (…) to jest nowoczesna gospodarka, to jest praca dla inżynierów" – przekonywał. W ocenie Dudy, zakłady, które będą ulokowane na obu działkach będą miały znaczenie dla przyszłego rozwoju całego kraju.

Specustawa wyłącza ze zamiany obszarów objętych formami ochrony przyrody m.in. obszary Natura 2000. W ustawie znajduje się również zastrzeżenie, że w wyniku zamiany, LP będą otrzymywały w zarząd jedynie lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama