Reklama

Elektroenergetyka

Piaskownice regulacyjne przyniosą korzyść transformacji energetycznej

Fot. Canva
Fot. Canva

Piaskownice regulacyjne przyczynią się do promocji nowych rozwiązań na rynkach energetycznych i testów ich skuteczności - ocenia minister środowiska Michał Kurtyka. Projekty realizowane w ramach piaskownic powinny przynieść wymierną korzyść transformacji energetycznej - dodał.

Jak tłumaczy w piątkowym komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), "piaskownica regulacyjna to konstrukcja prawna umożliwiająca podmiotom gospodarczym działanie w bezpiecznym środowisku testowym w celu eksperymentowania z danym projektem lub usługą na złagodzonych zasadach".

Resort podkreślił, że taki mechanizm jest stosowany w branży energetycznej w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii i Holandii.

"Piaskownice regulacyjne przyczynią się do promocji nowych rozwiązań na rynkach energetycznych i testów ich skuteczności. Projekty realizowane w ramach piaskownic powinny przynieść wymierną korzyść transformacji energetycznej" - powiedział cytowany w komunikacie Kurtyka.

Szef MKiŚ wskazał, że w Polsce wprowadzenie piaskownic regulacyjnych wiąże się przede wszystkim z dodatkowymi uprawnieniami regulatora.

"Dzięki nim Prezes Urzędu Regulacji Energetyki mógłby ograniczać wymogi regulacyjne dla innowatorów, aby – w rezultacie – ułatwić tym podmiotom testowanie projektu mającego na celu wdrożenie np. innowacyjnych technologii, produktów czy usług" - wyjaśnił minister.

Reklama
Reklama

Resort przypomniał, że celem projektu nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, znajdującego się obecnie na etapie konsultacji publicznych, "jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań niezbędnych do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce".

"Rozwój sektora przyśpieszy m.in. koncepcja tzw. piaskownic regulacyjnych, czyli bezpiecznej przestrzeni prawnej do testowania i wdrażania nowych technologii, usług, produktów, modeli współpracy użytkowników systemu lub rozwiązań technologicznych"- zaznaczono.

Jak zauważyło w swoim komunikacie ministerstwo, z uwagi na aktualną intensywność wdrażania nowoczesnych technologii i dużą dynamikę rozwoju rynku energetycznego, przepisy prawa mogą "nie nadążać" za zmianami w energetyce

"Konieczne jest więc wprowadzenie rozwiązań umożliwiających innowatorom eksperymentowanie w sprawdzonym środowisku testowym i na złagodzonych zasadach prawnych. Dzięki działaniom podmiotów prowadzących projekty rozwojowe dla energetyki, regulator będzie mógł z bliska obserwować wdrażanie nowoczesnych technologii w branży, a w konsekwencji wspierać precyzyjne dostosowanie regulacji do funkcjonowania innowacyjnych pomysłów już poza bezpieczną przestrzenią piaskownicy"- wyjaśniono

Ministerstwo wskazało, że wśród głównych celów, jakie mają realizować piaskownice, znajduje się przyspieszenie rozwoju sektora energetycznego poprzez ułatwienie innowacyjnym rozwiązaniom wejścia na rynek. Jak dodano, kluczowa jest tutaj możliwość sprawdzenia nowych technologii i modeli biznesowych, które w codziennych warunkach, bez zastosowania odpowiednich odstępstw, nie mogłyby być testowane.

Jak podał resort, beneficjentami piaskownic regulacyjnych są m.in. podmioty wprowadzające innowacje.

"Oprócz możliwości testowania swoich rozwiązań w przyjaznym środowisku, dowiadują się, jak wyglądają w praktyce wymogi +normalnie+ stosowane do ich projektu (tzn. przepisy nieuwzględniające specjalnych zwolnień). Autorzy nowych rozwiązań i modeli biznesowych pozyskują wiedzę, jakie dodatkowe dokumenty i pozwolenia są konieczne do dalszego wdrażania ich pomysłu po +wyjściu z piaskownicy+" - wyjaśniło ministerstwo.

Zaznaczono, że regulator, poprzez stały kontakt z prowadzącymi projekty, będzie mógł "sprawniej" zidentyfikować obszary stanowiące bariery dla wprowadzania na rynek innowacji oraz podejmować działania interwencyjne, dzięki dostosowaniu przepisów prawnych, by pozwalały na dynamiczny, bezpieczny i sprawny rozwój rynku energetycznego.

Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska piaskownice przyciągają nowych inwestorów i podmioty dysponujące pomysłami oraz gotowymi projektami nowoczesnych produktów czy usług. "To z kolei generuje zwiększenie konkurencyjności i powstawanie nowych miejsc pracy. Natomiast sami odbiorcy produktów proponowanych przez eksperymentatorów mogą zapoznać się z technologiami wprowadzanymi na rynek z wyprzedzeniem" - wskazało ministerstwo.

Projekt noweli ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii w marcu br. został zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Za opracowanie projektu odpowiada MKiŚ.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama