Reklama

Elektroenergetyka

Kwieciński: transport, energetyka, cyfryzacja będą finansowane z Funduszu Trójmorza

Fot. Adam Guz / KPRM / Flickr
Fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

Transport, energetyka, cyfryzacja - to kluczowe obszary dla rozwoju gospodarczego, które będą finansowane z Funduszu Trójmorza - powiedział w czwartek minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński na spotkaniu w Warszawie przedstawicieli państw Trójmorza.

"Projekt Trójmorza jest ważnym komponentem budowania jedności euroatlantyckiej w regionie Europy Środkowej" - wskazał w liście skierowanym do uczestników czwartkowego spotkania premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że jest to strategiczny cel, "do którego przywiązujemy dużą wagę". 

Szef rządu przypomniał, że w ostatnich spotkaniach w Bukareszcie i Lublanie uczestniczyli przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Komisji Europejskiej. "Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie Inicjatywa obejmie kolejnych partnerów, którzy staną się ważnymi beneficjentami współpracy w ramach Trójmorza" - zaznaczył. Dzięki temu, jak wskazał, "nie tylko zmniejszymy infrastrukturalne i gospodarcze nierówności występujące na wspólnym europejskim rynku, ale także - w szerszym ujęciu - ograniczymy podział Wspólnoty na mniej i bardziej rozwinięte obszary integracji" - ocenił premier Morawiecki. 

Obecny na czwartkowym spotkaniu szef MF i MIiR podkreślił, że transport, energetyka i cyfryzacja to trzy filary, które mają być kluczowe dla rozwoju gospodarczego regionu Trójmorza. 

Zaznaczył, że ważny jest również wymiar komercyjny tych inwestycji. "Muszą one przynosić inwestorom zyski" - mówił. Kwieciński wskazał, że inicjatywa Trójmorza powstała cztery lata temu, a dziś wchodzi w ważny etap, w którym zaczynają się rozmowy na szczeblach ministrów poszczególnych krajów. "Celem spotkanie jest stworzenie struktur i realizacja poszczególnych projektów" - przekonywał.

"Na dzisiejszym spotkaniu koordynatorami prac w trzech najważniejszych obszarach, tj. transporcie, energetyce, cyfryzacji zostają nasi ministrowie, czyli Andrzej Adamczyk, Piotr Naimski, Karol Okoński" - mówił Kwieciński. Minister dodał, że docelowo fundusz ma dysponować kwotą 3-5 mld euro. Zaznaczył, że potrzeby inwestycyjne regionu eksperci szacują na "ok. 570 mld euro plus koszty związane z edukacją".

Dodał, że środowe spotkanie ministrów finansów krajów regionu Trójmorza oraz banków rozwojowych pokazało, że zainteresowanie inicjatywą jest olbrzymie. "To dodatkowa szansa, żeby ściągnąć kapitał m.in. z Australii czy Stanów Zjednoczonych, który przyczyni się do impulsu rozwojowego" - powiedział.

Z kolei prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że "inicjatywa utworzenia funduszu jest ważna nie tylko dla regionu Trójmorza, ale również dla całej Unii Europejskiej". Zapewnia ona bowiem - jak zaznaczyła - równomierny rozwój gospodarczy całej wspólnoty, a także zwiększa jej niezależność m.in. od inwestycji chińskich czy rosyjskich. 

Na razie w puli, którą dysponuje fundusz jest 500 mln euro wyłożone przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński Exim Bank. Trwa proces wyboru firmy zarządzającej funduszem. "Zależy nam na tym, żeby była to międzynarodowa grupa menadżerów, mająca bardzo duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach" - powiedziała. Dodała, że to zarządzający funduszem będą typowali projekty do realizacji. 

Jak znaczył Kwieciński, w puli projektów, które mogą być realizowane, jest ok. 60 przedsięwzięć - m.in. Via Carpatia. 

Źródło:PAP

Komentarze