Reklama

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie dnia - 28 sierpnia 2018 r.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia!

Tragedia, która obnażyła patologie PRL. Minęło 60 lat od katastrofy w kopalni Makoszowy

Dokładnie 60 lat temu doszło do jednej z największych katastrof w historii polskiego górnictwa. W zabrzańskiej kopalni Makoszowy, na głębokości 300 metrów wybuchł pożar. Życie straciło 72 górników, 87 doznało ciężkiego zatrucia. Tragedia ta obnażyła prawdziwe patologie ludowej Polski – śmiercionośną niekompetencję, ignorowanie przepisów bezpieczeństwa i strach przed reakcją partyjnej nomenklatury.

PKEE: raport KE minimalizuje negatywne konsekwencje restrukturyzacji sektora węglowego

Raport KE minimalizuje negatywne konsekwencje restrukturyzacji sektora węglowego, za którą zapłacą lokalne społeczności - uważa Polski Komitet Energii Elektrycznej. Dodaje, że rozwój OZE nie zrekompensuje utraty miejsc pracy w sektorze węglowym.

Ropa w USA już po 69 USD - amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie spadły

Ropa naftowa w USA wyceniana jest już po 69 USD za baryłkę. Amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie spadły o ok. 1,5 mln baryłek - podają maklerzy.

Kopalnia Budryk celuje w niezależność energetyczną

Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalnia Budryk w Ornontowicach w jednej trzeciej jest zasilana prądem pochodzącym z pozyskiwanego w zakładzie metanu. Za kilka lat, dzięki zwiększeniu wykorzystania tego gazu, cała JSW ma być samowystarczalna energetycznie.

Rozpoczęła się przerwa technologiczna w zakładzie Unipetrolu

Na początku września Unipetrol rozpocznie planowany przestój technologiczny instalacji krakingu parowego w Litvinovie - podał Unipetrol w komunikacie prasowym.

"Solidarność" przeciwko zmianom w ustawie o normach jakości paliw

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki oraz Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność sprzeciwiają się zmianom w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw stałych.

Prezes URE: rachunki za prąd dla gospodarstw domowych muszą wzrosnąć

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando stwierdził, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której spółki energetyczne - wobec pogarszających się warunków rynkowych - nie występują o podwyżki taryf. Dodał także, że informował ministra Krzysztofa Tchórzewskiego o nieuchronności wzrostu wysokości rachunków za prąd w gospodarstwach domowych.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla obawia się paraliżu

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla postuluje, by w rozporządzeniu o wymaganiach jakościowych dla paliw stałych określono dopuszczalne odchylenia od wartości deklarowanych przez sprzedawcę na świadectwie jakości paliwa. Izba obawia się, że nowe przepisy mogą sparaliżować sprzedaż węgla.

Premier: Wzrost cen energii nie zagrozi konkurencyjności gospodarki

Energia elektryczna z węgla jest poddana presji na podwyżki, to wynik polityki klimatycznej UE - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wpływ cen energii na gospodarkę nie jest na tyle krytyczny, by zagroził jej konkurencyjności.

Reklama

Komentarze

    Reklama