• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie dnia - 19 lipca 2018 r.

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Zachęcamy do zapoznania się z energetycznym podsumowaniem dnia.

[ANALIZA] Dmytro Firtasz - rosyjska figura na ukraińskiej szachownicy

Choć po 2013 roku znaczenie, powiązanego z Kremlem, Dmytro Firtasza uległo redukcji, to do dziś gra on w „oligarchicznej Lidze Mistrzów” Ukrainy. Rozległe wpływy Firtasza, zwłaszcza w sektorze gazowym, pozwalają Moskwie używać go jako instrumentu nacisku na Kijów. Przyszłoroczne zmagania wyborcze nad Dnieprem są do tego dobrą okazją.

Cios USA w rosyjską energetykę. Cel: pozbawić Putina „broni” i… przykryć blamaż Trumpa [KOMENTARZ]

W amerykańskim Senacie przedstawiono projekt ustawy, który ma „zapobiec wykorzystywaniu przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej”. Dokument został zaprezentowany przez republikańskiego senatora, co świadczy o tym, że partia, która poparła w wyborach obecnego prezydenta USA, stara się jak najszybciej zmazać negatywne wrażenie, jakie zostawił za sobą szczyt Trump-Putin.

Niemiecki TK za Nord Stream II - zieloni przegrali walkę z gazociągiem

Niemieckiej organizacji ochrony środowiska NABU nie udało się zablokować budowy gazociągu Nord Stream 2 - pisze agencja dpa. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił w czwartek apelację NABU od wyroku sądu niższej instancji w tej sprawie.

Ustalono harmonogram rozmów na temat tranzytu gazu przez Ukrainę

W rezultacie pierwszego spotkania dotyczącego przyszłości tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę w formacie trójstronnym, ustalono wstępny harmonogram przyszłych konsultacji oraz ich tematykę. 

JSW przedstawia plan zagospodarowania kopalni Krupiński po zakończeniu wydobycia

Nowoczesny przemysł, w tym motoryzacyjny, napędy wodorowe, elektrownia szczytowo-pompowa, mieszkania znalazły się w projekcie zagospodarowania terenów po zamykanej kopalni węgla kamiennego Krupiński. JSW przedstawiła w czwartek program rewitalizacji.

Grupa Azoty reprezentuje Polskę na szczycie w ONZ

Grupa Azoty, jako jedyna firma z Polski, towarzyszyła delegacji polskiego rządu na Forum Politycznym Wysokiego Szczebla (HLPF) ONZ w Nowym Jorku. Podczas sesji ministerialnej Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowała raport na temat realizacji w Polsce Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ważną częścią polskiej prezentacji był głos Grupy Azoty, która przedstawiła przykłady własnych dobrych praktyk, przyczyniających się do realizacji Agendy. 

Rynki ropy niecierpliwie oczekują na rozwój sytuacji w OPEC+ i USA

Ceny ropy stabilizują się w czwartek po środowych wzrostach o ok. 1 proc. Inwestorzy próbują rozgryźć sprzeczne sygnały docierające z rynku amerykańskiego oraz śledzą sytuację podażową w OPEC+.

Lobby importerów węgla niezadowolone z przepisów o normach jakości paliw

Parlamentarne wakacje już za kilka dni, a klimatu wakacyjnego nie czuć. Trwa wyścig z czasem: żeby na ostatnich posiedzeniach Sejmu i Senatu zdążyć z uchwaleniem całego pakietu ustaw. W przyszłym tygodniu senatorowie zajmą się ustawą o normach jakości paliw. Pytanie – czy na tym etapie zostaną wprowadzone jeszcze jakieś poprawki? Lobby importerów węgla głośno wyraża niezadowolenie z procedowanych przepisów.

Komentarze