Reklama

Elektroenergetyka

Czeski rząd gotowy do zniesienia VAT na energię

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Premier Czech Andrej Babisz powiedział w środę, że rząd jest gotowy do czasowego zniesienia podatku VAT od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Podobną deklarację złożył lider współrządzącej socjaldemokracji Jan Hamaczek.

Politycy uczestniczyli w debacie w czeskiej telewizji publicznej przed wyborami do Izby Poselskiej parlamentu, które odbędą się w piątek i w sobotę. Rezygnacja z 21 proc. VAT na energię ma zapobiec skutkom wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Według ostatnich sondaży ruch Ano, którym kieruje Babisz, powinien wygrać wybory, ale może mieć kłopoty z utworzeniem stabilnego gabinetu. Współrządząca z Ano socjaldemokracja wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych może nie pokonać 5 proc. progu wyborczego.

Wśród przedwyborczych deklaracji w debacie, którą zorganizowano w gmachu Wydziału Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze, liderzy ośmiu ugrupowań politycznych, które mają szanse wejść do Izby Poselskiej mówili, że nie chcą ponosić podatku dochodowego osób najniżej zarabiającym. W grze może być natomiast wprowadzenie podatku cyfrowego.

Reklama
Reklama

Premier Babisz wskazywał, że poza wzrostem PKB, wydatki państwa częściowo będą pokrywać europejskie dotacje.

Politykom po jednym pytaniu zadała sztuczna inteligencja, którą wyposażono w damski głos i kobiecą postać. „Matylda” pytała m.in. o przyszłość, korzystanie z Internetu, możliwość głosowania w wyborach „sztucznej inteligencji”. Politycy raczej dystansowali się od poważnego traktowania pytań zadawanych przez „Matyldę”.

Liderzy głównych partii spotkają się jeszcze w kolejnej debacie, w czwartek w studiu prywatnej telewizji „Nova”. Kierownictwo stacji zdecydowało się na podzielenie polityków z ośmiu partii na dwie grupy. Osobno będą dyskutować liderzy najsilniejszych trzech partii i koalicji oraz ci, których szanse na zwycięstwo są niewielkie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama