Reklama

Górnictwo

Ekspert Forum Energii: Pakiet Zimowy w wielu obszarach korzystny dla Polski

W rozmowie z Energetyka24 Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, podkreśliła, że Pakiet Zimowy w wielu obszarach jest korzystny dla Polski. Chodzi m.in. o przyszłą rolę konsumenta, promowanie elastyczności w systemie energetycznym etc.

„Pakiet Zimowy jest ważny dla polskiej energetyki, a także dosyć długo oczekiwany. Od wielu lat wiemy, że rynek energii wymaga reformy i warto dosyć konstruktywnie podejść do propozycji KE bo na końcu trzeba myśleć o tym żeby energetyka mogła się rozwijać, żeby powstawały nowe inwestycje” – stwierdziła Joanna Maćkowiak-Pandera w rozmowie z Energetyka24.

„Jest w Pakiecie Zimowym wiele zapisów, które są korzystne, choćby przyszła rola konsumenta, promowanie elastyczności w systemie energetycznym. To są rozwiązania, które są potrzebne. Mało tego my już nad tym pracujemy bo zarówno działania Ministerstwa Energii jak i PSE w dużym stopniu to pokazują” – dodała prezes Forum Energii.

„Uważam, że w Pakiecie jest szereg rozwiązań kompromisowych wokół których można się dogadać, a nie są one fundamentem naszej energetyki, zważywszy na to jak nasze moce wytwórcze wyglądają” – uzupełniła swoją wypowiedź Maćkowiak-Pandera.

„To co moim zdaniem jest trudne i wymaga dużej uwagi to jest przyszły kształt stref cenowych, sposoby wynagradzania energii elektrycznej. To są rzeczy, które zdecydują o przyszłości polskiej energetyki” – stwierdziła prezes Forum Energii. 

„Pakiet Zimowy przewiduje notyfikację mechanizmów mocowych o ile spełniają kilka kluczowych warunków. Jeden z tych warunków, który był do tej pory sporny, tj. czy moce zagraniczne mogą uczestniczyć w aukcji, powoli się klaruje. Ministerstwo Energii zaproponowało takie rozwiązania, które będą umożliwiały taki udział mocy zagranicznych” – dodała Maćkowiak-Pandera. 

„Kwestia limitu emisyjnego 550 g/ kWh [zawarta w propozycji pakietu zimowego – przyp. red.] to jest kwestia tego dokąd zmierzamy, jak chcemy kształtować swoją energetykę w nadchodzących latach” – skonkludowała rozmówczyni Energetyka24.

Zobacz także: Rząd: pakiet zimowy problemem politycznym. „Regionalne centra operacyjne”

 

Komentarze