• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Rząd: pakiet zimowy problemem politycznym. „Regionalne centra operacyjne”

Fot. P. Tracz / KPRM
Fot. P. Tracz / KPRM

Podczas dzisiejszego śniadania prasowego z ministrem Piotrem Naimskim, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, polityk poinformował, że pakiet zimowy przygotowany przez Komisję Europejską staje się nie tylko problematyczny w kontekście energetycznym, ale również politycznym.

„Zagrożeniem zewnętrznym z punktu widzenia PSE jest pomysł regionalnych centrów operacyjnych. Chodzi o przeniesienie odpowiedzialności za system energetyczny z poziomu państwa członkowskiego do regionu. Gdyby została ta zmiana przeprowadzona to to jest zmiana strategiczna dotykająca nie tylko kwestii energetycznych, ale także politycznych. Nie bardzo w takim wypadku wiadomo jak rząd miałby realizować zadanie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii” – stwierdził Naimski. 

„To jest próba stworzenia mechanizmu, który będzie początkowo działał na poziomie technicznym, ale jego implikacje będą w postaci pojawiającej się konieczności politycznej gestii nad tym systemem w warstwie ponadnarodowym” – dodał polityk.

Zobacz także: Prezes Tauronu dla Energetyka24: pomimo trudnego otoczenia odnieśliśmy sukcesy

Zobacz także: Wiceprezes Enei: Połaniec będzie miał dobry wpływ na naszą sytuację finansową

Komentarze