Duda na Chorwacji: "Trójmorze" rzuca wyzwanie Gazpromowi

26 sierpnia 2016, 13:15
fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Prezydent Andrzej Duda bierze udział w odbywającym się w Chorwacji Dubrovnik Forum 2016. Podczas wczorajszego wystąpienia bardzo duży nacisk położył na kwestię rozbudowy infrastruktury energetycznej na linii Północ-Południe, która pozwoli zmniejszyć uzależnienie Europy Środkowej i Południowej od rosyjskiego gazu.

"Kwestią zasługującą na osobną uwagę jest rozwój infrastruktury energetycznej łączącej nasze kraje. Wyzwaniem dla regionu „Trójmorza”, które bezpośrednio dotyka większości naszych państw, jest dominacja jednego dostawcy surowców energetycznych. Stan ten rodzi oczywiste zagrożenia, których wszyscy jesteśmy świadomi. Możemy jednak im przeciwdziałać rozwijając połączenia energetyczne, tak aby zapewnić realną dywersyfikację dostaw energii. Flagowym projektem, którego realizacja bez wątpienia zmieni oblicze sektora energetycznego w regionie Europy Środkowej, jest korytarz gazowy Północ-Południe, łączący działający już terminal LNG w Świnoujściu z terminalem na chorwackiej wyspie Krk" - mówił prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem głowy państwa "Połączenia transportowe oraz infrastruktura energetyczna to jednak nie wszystko. Musimy budować poczucie bliskości narodów regionu „Trójmorza” również w innych obszarach. Współpraca naukowa oraz w zakresie kultury, jak również wymiana naszej młodzieży – to podstawowe narzędzia urzeczywistnienia tego celu. Tworzymy bliskość geograficzną. Wyzwaniem jest jednak również to, byśmy tworzyli bliskość społeczną".

Zobacz także: Szydło: Nord Stream II godzi w interes gospodarczy Polski

Zobacz także: USA naciskają na Szwecję ws. Nord Stream II

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Polak
piątek, 26 sierpnia 2016, 23:58

Jak już, to Duda w Chorwacji! Gdzie uczyłeś się j.polskiego?

marcin
sobota, 27 sierpnia 2016, 12:45

Ten nieudacznik może sobie mówić co chce. Gaz rosyjski jest najtańszy, a jego zasoby są określane przynajmniej na 1000 lat. Więc o czy tu mowa. Umiejętna polityka wobec Rosji i współpraca z nią dała by nam tylko dochody, widać, że pisowskie machanie szabelką nie daje nic.

Zygi
sobota, 27 sierpnia 2016, 17:17

Proponuję opuszczenie Unii Europejskiej i zalozenie "Trójmorza" . Kraje na garnuszku innych uwierzyły w swoją siłę, a szczególnie nasi żądzacy, to tak jak z dziećmi, jak ojciec opływowe w kasę to mysla , ze i one będą, ale na świecie tak niejest.

Tweets Energetyka24