• Partner główny
    Logo Orlen

Chemia

Węgrecki: Orlen musi się przygotować na ograniczenia w produkcji węglowodorów

Fot.: PKN Orlen
Fot.: PKN Orlen

Do ograniczenia produkcji węglowodorów nie dojdzie w perspektywie najbliższych pięciu lat, ale w dłuższej perspektywie – ocenił Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen podczas Kongresu Polska Chemia. Jego zdaniem firma musi dywersyfikować działalność.

Józef Węgrecki, który wziął udział w debacie poświęconej rozwojowi rynku surowców podkreślił, że jednym z surowców przyszłości będzie wodór. Zwrócił uwagę, że Polska ma jego nieograniczone zasoby. Zaznaczył jednak, że „myśląc o jego produkcji powinno się to odbywać z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”.

Odnosząc się do przyszłości surowców konwencjonalnych Węgrecki przyznał, że do ograniczenia produkcji węglowodorów nie dojdzie w perspektywie najbliższych pięciu lat.

„Natomiast musimy się przygotować, że w dłuższej perspektywie te ograniczenia będą. Dlatego też nasza firma idzie w kierunku dywersyfikacji, rozwoju energetyki, analizujemy możliwość rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Posiadamy własne zasoby po stronie dwóch bloków gazowo-parowych o mocy ponad 1000 MW plus kotły konwencjonalne ok. 400 MW. Kolejna rzecz to rozbudowa petrochemii, którą już także realizujemy. Tak więc firma będzie się opierała na kilku filarach, a więc nie widzimy zagrożenia dla firmy w najbliższej perspektywie” – podkreślił Węgrecki.

Odbywający się co roku Kongres Polska Chemia jest jednym z najważniejszych wydarzeń branży chemicznej w Polsce. Tegoroczna, VI edycja odbyła się w Płocku, w dniach 5-6 czerwca.

Źródło:
PAP

Komentarze