Reklama

Chemia

Bambusowe kubki są szkodliwe dla zdrowia

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Coraz większą popularnością cieszą się kubki z bambusa, traktowane jako ekologiczny zamiennik kubków plastikowych. Badania podważają przekonanie o ich ekologiczności i dowodząc jednocześnie ich szkodliwy wpływ na zdrowie.

"Ekologiczne kubki bambusowe" nie są ekologiczne i mogą poważnie szkodzić zdrowiu - wynika z cytowanego przez green-news.pl raportu opublikowanego przez Stiftung Warentest.

Niemieccy naukowcy zbadali 12 różnych kubków bambusowych pod kątem wpływu na zdrowie człowieka. Siedem z nich wydzielało szkodliwe substancje po wlaniu do nich gorącego płynu.

Z bambusowych kubków do kawy lub herbaty przedostawał się formaldehyd i melamina. Pierwszy z nich jest substancją toksyczną dla wątroby, skóry i układu oddechowego. Może powodować podrażnienia oraz podejrzewa się go o rakotwórczość. Melamina jest nieszkodliwa w małych ilościach, jednak jej regularne dostarczanie do organizmu może mieć negatywny wpływ na układ moczowy.

Dodatkowym problemem związanym z kubkami bambusowymi jest to, że często nie nadają się do recyklingu z uwagi na zastosowanie żywicy melaminowej, mającej na celu sklejenie zmielonego włókna bambusowego, z którego powstają.

Źródło: green-news.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama