Reklama

Ropa

Budowa terminala naftowego w Gdańsku zaawansowana w 85 %

  • Satelita FalconEye, ilustracja: Thales Alenia Space

Budowa terminala naftowego w Gdańsku postępuje w bardzo szybkim tempie. Jak informuje PERN - zaawansowanie prac wynosi już około 85 %.

Na dwóch zbiornikach zakończono już prace antykorozyjne i montaż wyposażenia, na dwóch zakończą się jeszcze w tym miesiącu, na dwóch pozostałych znajdują się w trakcie realizacji. Znakomicie powiodły się próby hydrostatyczne przeprowadzone na wszystkich zbiornikach (liczących po 62,5 tys. m sześc.).  W stu procentach sprawdziły się procedury jakościowe i jakość spawów - nie odnotowano żadnych przecieków, a osiadanie zbiorników okazało się znacznie mniejsze niż zakładał projekt.  Obecnie trwają testy FAT automatyki.

- Naftoport, terminal naftowy oraz infrastruktura im towarzysząca, będą miały stabilizujący wpływ na ceny paliw płynnych w Polsce. To kolejny element zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju, co jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez rząd. Dodatkowo inwestycja  pobudza aktywność gospodarczą na trójmiejskim Wybrzeżu, co przekłada się na wzrost gospodarczy regionu pomorskiego – powiedział Andrzej Czerwiński podczas wizytacji terminala naftowego.

- Zdajemy sobie sprawę, ze znaczenia powstającego obiektu dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, dlatego jesteśmy zdeterminowani, żeby zakończyć je jak najszybciej – jeszcze w grudniu br.  Wiele obiektów jest już skończonych, niektóre znajdują się na ukończeniu inne w trakcie realizacji. Biorąc pod uwagę, że prace budowlane ruszyły w lutym 2014, inwestycja przebiega naprawdę bardzo szybko i jestem przekonany, że już niedługo skorzysta na tym polska gospodarka – stwierdził natomiast Marcin Moskalewicz, prezes PERN.

Prace projektowe Terminala Naftowego rozpoczęto w kwietniu 2013 roku, budowlane ruszyły w lutym 2014 r., a  zakończenie robót – jest przewidziane na koniec roku 2015. Oznacza to, że w ciągu 32 miesięcy (łącznie z pracami projektowymi i uzyskaniem pozwolenia na budowę) powstanie kompletny hub morski wyposażony w sześć potężnych zbiorników o poj. 62,5 tys. m sześc. każdy, rurociągi zewnętrzne i wewnętrzne na ropę naftową, oczyszczalnia ścieków, pompownie ropy i p.poż (z czterema zbiornikami na wodę 2,5 tys. m sześc. każdy), oraz pełna infrastruktura z drogami, siecią kanalizacyjną i elektryczną AKPiA.

Zobacz także: Naftoport przygotowuje się na problemy z dostawami rosyjskiej ropy

 

Zobacz także: Polska może szantażować energetycznie Rosję

 

Komentarze