Reklama

Portal o energetyce

Australijski satelita komunikacyjny już na orbicie

  • fot. Boeing

Na orbicie geostacjonarnej zawisł szósty satelita należący do sieci Wideband Global SATCOM. Projekt powstaje w australijsko-amerykańskiej współpracy. Jednak w obliczu cięć budżetu amerykańskiego Departamentu Obrony, Australia zdecydowała się samodzielnie sfinansować budowę wystrzelonego właśnie WGS6.WGS6 to oczywiście szósty satelita w sieci szerokozakresowych satelitów komunikacyjnych które mają przejąć funkcje, realizowane obecnie przez Defense Satellite Communications System (DSCS) i Global Broadcast Service (GBS). Pojedynczy satelita rodziny WGS posiada przepustowość większą niż cała sieć DSCS i zapewni australijskim i amerykańskim siłom zbrojnym znaczna przewagę w zakresie zarządzania i transmisji danych pola walki. WGS ma umożliwić wykorzystanie pełnych możliwości, jakie daje nowoczesna technologia w zakresie tak zwanych działań C4ISR (tactical Command and Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).

Czytaj też - Turcja chce sama wynosić satelity

WGS6 znacznie zwiększa więc możliwości sieci, która ma stanowić pewien punkt odniesienia dla nowych standardów komunikacyjnych. Natomiast znakiem czasu jest sfinansowania satelity, wartego około 300 milionów dolarów, przez stronę australijską. W wyniku nacisków na ograniczenie wydatków amerykański Departament Obrony pierwotnie ograniczył liczbę satelitów WGS do 5, choć do osiągnięcia pełnych możliwości wymaganą liczbę oceniano na co najmniej 8.

Australijski WGS6 został wyniesiony na orbitę z Przylądka Canaveral 7 sierpnia za pomocą rakiety nośnej United Launch Alliance (ULA) Delta IV.

(JS)

 

Komentarze