Reklama

Portal o energetyce

Australijska baza z ekologicznym zasilaniem

16 lipca br. Ministerstwo Obrony Australii ogłosiło, że baza floty HMAS Stirling stanie się pierwszą instalacją wojskową wykorzystującą ekologiczne zasilanie elektryczne.

Wszystko to dzięki podpisanej umowie z firmą Carnegie Wave Technology. Wytwarzanie energii elektrycznej będzie możliwe dzięki wykorzystaniu falowania morza. Zastosowana technologia, w przybliżeniu, będzie wykorzystywać procesy znane z tradycyjnych elektrowni wodnych - ruch wody będzie napędzać przepływ cieczy wysokiego ciśnienia w kierunku turbiny wodnej wytwarzającej energię elektryczną, po czym ciecz o niskim ciśnieniu będzie wracać do morza. Dostawy prądu mają ruszyć już w przyszłym roku i w ciągu kolejnych miesięcy całkowicie uniezależnić bazę od dostaw z zewnątrz.

Baza HMAS Stirling jest główną instalacją wojskową Marynarki Wojennej na zachodnim wybrzeżu Australii. Jest zlokalizowana w rejonie miasta Perth i jest macierzystą bazą dla sześciu okrętów podwodnych i pięciu fregat rakietowych. Dodatkowo mieści się tam także ośrodek szkolenia załóg jednostek podwodnych - łącznie pracuje tam blisko 3000 żołnierzy i cywilnych pracowników.

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama