Wiemy, kto będzie zarządzać polskimi elektrowniami jądrowymi

10 czerwca 2021, 10:15
power-plant-2899861_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Polskie Elektrownie Jądrowe - tak będzie nazywać się podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją polskiej energetyki jądrowej - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP pełnomocnik, chodzi o zmianę nazwy dotychczasowej spółki PGE EJ1, która ostatnio została wykupiona od udziałowców przez Skarb Państwa. Dodał, że zmiana nazwy jest „w trakcie rejestracji”.

Naimski mówił podczas konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2021, że realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, czyli budowa 6 bloków jądrowych o łącznej mocy rzędu 6-9 GW, według wstępnych szacunków spowoduje, że w I połowie lat 40. 20-25 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce będzie pochodzić z atomu. 

Pełnomocnik zaznaczył, że udział atomu, jako źródła zeremisyjnego, w Zielonym Ładzie jest „ewidentny”. Bez atomu, bilansowanie polskiego systemu energetycznego będzie pochodzić z Niemiec, a Polski na to nie stać - dodał. Polska nie może być systemowo uzależniona od importowanej energii - zaznaczył Naimski.(PAP)

Reklama
Reklama
Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:55

Szanowni przedmówcy zapominają, że to politycy nie mieli woli przez te wszystkie lata by egzekwować od spółki PGE EJ1 konkretne wykonanie zadań, że dopuścili do takiej sytuacji, że w spółce można była brać pieniądze za nic nie robienie! A to dlatego, że brakowało woli politycznej do realizacji NAPRAWDĘ projektu budowy w Polsce elektrowni jądrowych. Ważniejsze były egoistyczne interesy lobbystów! Energetycznych grup interesu przeciwnych tej inwestycji, traktujących atom, jako konkurencję. Prywata, prywata i jeszcze raz skrajna prywata. To gubi nasz kraj.

Analityk
sobota, 26 czerwca 2021, 15:21

I dalej nie będzie woli realizacji inwestycji, jaka nie ma ekonomicznego (i nie tylko) uzasadnienia. Człowiecze, skończ głosić publicznie te atomowe dyrdymały, bo nic nie zdołasz osiągnąć w sytuacji, gdy Użytkownik końcowy, otrzyma zeroemisyjne źródło energii elektrycznej w formie wynajmu, w zamian za opłaty stałe na poziomie 6 groszy za 1kWh.

SPECJALISTA
piątek, 11 czerwca 2021, 10:41

Kolejna zmiana nazwy spółki, która od 10 lat nic nie zrobiła, przecież w 2020 r. miała powstać 1 elektrownia atomowa wiec gdzie ona jest tzw. lesie. Po drugie trwały rozmowy rządu Polskiego z USA aby od nich kupić technologię budowy elektrowni atomowych ale po tym jak władzę przejął prezydent Beiden ten projekt jest nierealny. Poza tym Niemcy nie pozwolą na budowę u nas elektrowni atomowych. Mam pytanie do rządzących jak w takim razie ma się uchwalony dokument "Polityka energetyczna Polski do 2040" do opisanych powyżej problemów, chyba ten dokument jest tylko na papierze!

tut
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:02

Cała polska klasa polityczna, jeszcze nie podpisali kontraktu, nie wbili łopaty, a zarząd już jest. Wiadomo kto będzie zasiadał i będzie dostawał? I ile to będzie mnie kosztowało?

BUBA
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:20

Bo zawsze pojawiaja sie male rybki by po krodkim czasie zamienic sie w grube ryby. I nie ma na to w Polsce mocnych ... jak przy miecznikach jeszcze nic sie nie zaczelo a juz pojawily sie male rybki

sleepy Joe
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:37

milowy krok

krzys
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:56

Zaczyna mi to przypominać historię pewnego słynnego okrętu, o początkowej nazwie Gawron. Żonglowanie nazwami, kasa leci, terminy przesuwamy ...

Tweets Energetyka24